پایان نامه حقوق

خرید پایان نامه : تصاویر ماهواره ای

فوریه 9, 2019

اکتشاف منابع معدنی و نفت وگاز، تغذیه سامانه های اطلاعات مکانی یا جغرافیایی و سامانه های تصمیم یار ، اکتشاف مواد رادیواکتیو، شیلات و استصحال آبزیان، زمین شناسی، کارتوگرافی، تهیه انواع نقشه های توپوگرافی و پوششی و کاربری اراضی، شهر سازی و برنامه ریزی شهری، مطالعات زیست شناسی، خاک شناسی، مطالعات زیست محیطی، بررسی و منشع یابی آلودگی های جوی و زمینی و دریایی، حیات وحش، هوا شناسی، کشاورزی، جنگلداری، مدیریت و گسترش اراضی و دهها مورد دیگر اشاره کرد. با توجه به این موضوع که تمرکز تحقیق در پایان نامه بر روی کاربری نظامی از ماهواره ها می باشد ترجیحا بحث کاربری غیر نظامی از ماهواره ها خلاصه گردید.

کاربرد نظامی
استفاده از فن آوری سنجش از راه دور در کاربرد های نظامی مقوله پر افت و خیزی دارد که پیشینه آن به دوران جنگ جهانی اول و شتاب گرفتن آن به دوران جنگ سرد برمی گردد. در ابتدا به علت محدودیت امکانات هوانوردی و تجهیزات لازم،عکس برداری، تعبیر و تفسیر با مشکلات و موانع اساسی رو به رو بود، اما با پیشرفت صنایع هوانوردی و پس از آن فن آوری فضا نوردی و رواج و توسعه رایانه ها و امکان ساخت دوربین های نجومی، تجهیزات مخابراتی و توسعه روش های پردازش تصویر و ساخت سنجنده های ویژه ای که فقط در محدوده باند موجی معینیعمل می کردند، سنجش از راه دور را شتاب تازه ای داد و آن را به عامل معتبر و با اهمیتی در امور نظامی و دفاعی تبدیل کرد.
هماورد سیاسی نظامی جنگ سرد بین دو قدرت شوروی سابق و ایالات متحده آمریکا، مهم ترین عامل رشد سنجش از راه دور نظامی در سه دهه پس از جنگ جهانی دوم بود و ساخت و پرتاب ماهواره های تصویر برداری با توان تفکیک بالا با کاربردهای نظامی به سنجش از راه دور شتاب فوق العاده داد. نگرانیهای اتمی وتلاش برای کشف توانمندیهای هسته ای در سراسر جهان، به ویژه در شوروی سابق و برخی از کشور های جهان سوم، کنجکاوی برای آگاهی از آرایش نیروهای دریایی و به ویژه ناوها و زیر دریایی های هسته ای و دیده بانی، مناقشات منطقه ای نیز از عوامل تشدید کننده گرایش به فن آوری سنجش از دور بوده است.
سنجش از دور نظامی با تفسیر عکس های هوایی آغاز شد و پس از آن با ساخت هواپیماهای بلند پرواز با تجهیزات ویژه تصویر برداری با توان تفکیک بالا ادامه یافت، اما استفاده از هواپیما برای عکس برداری از مناطق هدف، محدودیت ها و مشکلات فراوانی داشت تا آنکه در اواخر دهه پنجاه میلادی پس از پرتاب نخستین ماهواره دور سنجی منابع زمینی به نام” لندست 1″، نخستین ماهواره جاسوسی نظامی به فضا پرتاب شد و این محدودیت ها را از بین برد. از آن زمان تا کنون، دهها ماهواره گوناگون با این کاربرد ساخته و توسط ابر قدرت های فضای(آمریکا و شوروی سابق)در مدار قرار گرفت که هدف اصلی آن، تهیه تصویرهای ماهوارهای با توان تفکیک بالا از مناطق گوناگون زمین بود که یکی از کارکردهای ویژه این تصاویر در امور نظامی و دفاعی بوده است. امروزه نظامیان در جهان غرب تعداد بی شماری ماهواره های نظامی عکسبردار و هواشناسی و شنود رادیویی در اختیار دارند که اطلاعات آنها بسیار محرمانه است.
اطلاعات ماهواره های به صورت تصاویر ماهواره ای در امور نظامی و دفاعی، دارای ابعاد گوناکون است. با بررسی مجموعه ای از این اطلاعات و اطلاعات دریافتی از عناصر زمینی، می توان ضمن آگاه کردن مسوولان، فرماندهان را نیز از وضعیت و توانایی های دشمن و وضعیت جو و زمین با خبر نمود و می توان تصاویر ماهواره ای اخذ شده را در زمینه های زیر استفاده نمود:

الف)هدایت در گرفتن نقاط کنترل زمینی برای تصحیح هندسی تصاویر ماهوارهای برای ساخت عکس نقشه.
ب)هدایت در امر تهیه اطلاعات مداوم از منطقه رزم.
ج)هدایت فعالیت های مربوط به مطالعات میدانی و بررسی پدیده های مورد توجه در تصویر.
د)ارزیابی نتایج فعالیت ها در سطح گسترده.
ه)بزرگراه ها، خطوط راه آهن، منابع تامین غذا، سوخت و آب که هر یک دارای تاثیرات خاصی روی عملیات رزمی دارد. آگاهی از نقاط ضعف و قوت دشمن، بررسی نقل و انتقالات، تشخیص مراکز ثقل دشمن و آشنایی با نوع آرایش آن در زمان بحران و حتی برآورد تجهیزات جنگی دشمن از جمله موارد مهم در بهره گیری از اطلاعات ماهواره ای است. با استفاده از تصاویر ماهواره ای ارسالی از ماهواره های فعال (Active)می توان منطقه را در شب و در هوای ابری زیر نظر داشت. این امر، خلبانان را قادر می سازد از هر فرصتی برای حمله به مراکز دشمن و یا جلوگیری از تحرکات نیروهای دشمن در خطوط تماس استفاده کنند.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

فصل دوم
ابعاد حقوقی فعالیت ها ی نظامی فضایی دولت ها

اهمیت نظامی فضا درست از زمان آغاز فعالیت فضایی شناخته شده است. در حقیقت، انگیزه رفتن به فضا این اهمیت را ایجاد کرده است. پیشرفت‌های تکنولوژی دهه1950 و به‌طور خاص موشک بالستیک (ICBM)، یک مسابقه‌ فضایی بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق به راه انداخت که زنگ شروع آن با فرستادن اولین ماهواره‌ ساخت بشر، اسپوتنیک 1 در 4 اکتبر 1957 نواخته شد. تنها 3 ماه بعد در ژانویه 1958 بود که آمریکا اولین ماهواره‌ی خود به نام «کاشف 1» را به فضا فرستاد. اگر چه دهه‌ 1960به‌طور کلی به عنوان یک دوره‌ی افول جنگ سرد شناخته شده است، اما اکتشافات فضایی فصل دیگری از تحقیقات متوالی را برای نفوذ نیروهای نظامی سران جهان در آن زمان باز نمود. با این وجود، انجمن‌های بین‌المللی، سریعا حتی با الفاظ ابتدایی به روند نظامی شدن فضا واکنش نشان دادند. مجمع عمومی سازمان ملل، اعلامیه‌های متعددی را مربوط به خلع سلاح فضاء ماوراء جو صادر کرده که اعلامیه اول، اعلامیه 1148 مورخ 14 نوامبر 1957و مربوط به کاهش تسلیحات و عدم استفاده نظامی از فضاء ماوراء جو می‌باشد. در این اعلامیه بر این اصل که می بایست استفاده از فضا منحصرا برای اهداف صلح‌آمیز و علمی باشد تأکید شده است. اعلامیه مهم دیگر، اعلامیه مورخ 20 دسامبر1961 می باشد. این اعلامیه از دولت‌ها می‌خواهد که فعالیت‌های فضایی آن‌ها در چارچوب قوانین بین‌المللی موجود در فضاء ماوراء جو باشد و همچنین عدم تخصیص ملی در فعالیت‌های فضایی خود را رعایت نمایند . با این وجود، مهمترین اعلامیه، اعلامیه 1962 است که به صورت اجماع توسط مجمع عمومی در 13 دسامبر 1963 تصویب شده است. (این اعلامیه مربوط به اصول حقوقی حاکم بر فعالیت های کشورها در کاوش و بهره برداری از فضاء ماوراءجو، کره ماه و دیگر کرات آسمانی می باشد).این بیانیه حقوقی به دنبال فراهم آوردن راهی برای چگونگی استفاده از فضا جهت اهداف صلح‌آمیز به سودهمه‌ بشریت است. هدف این بیانیه حقوقی تهیه یک راهنمای جامع جهت ملزم کردن دولت ها برای فعالیت‌های فضایی در چارچوب قواعد ناظر بر کنترل تسلیحات می‌باشد. همچنین این بیانیه ابر قدرت‌ها را تشویق به مشارکت در وضع قوانین الزام‌آور با توجه به فعالیت‌های نظامی در فضاء ماوراء جو کرد. فعالیت های فزاینده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی در فضا و احساس نگرانی ناشی از آن در جامعه بین‌المللی منجر به مذاکره و تصویب پیمان 1967 درباره‌ قوانین حاکم بر فعالیت‌های کشورها در اکتشافات و استفاده از فضاء ماوراء جو، ماه و دیگر اجرام آسمانی (معاهده فضاء ماوراء جو یا OST) گردید. این معاهده اولین سند الزام‌آور قانونی در آئین‌نامه فعالیت‌های فضایی است، و به عنوان فرمان کبیر قانون فضا در نظر گرفته می‌شود.
1– 2 –تاریخچه و چگونگی شکل گیری فعالیت های نظامی در فضا
صعود به آسمان از طریق ابزار ساخت دست بشر این امکان را فراهم آورد تا از فضا در کنار کاربردهای دیگر به عنوان واسطه‌ای برای اهداف نظامی استفاده شود. اما عملیات نظامی در فضاچیست؟ عملیات نظامی فضایی به هر فعالیتی در فضا اطلاق می‌شود که توسط بشر، با عنوان مشروع (قانونی) یا بالفعل در سازمان نظامی کشوری ثبت قانونی شده و اجرا گردد . برای مثال، ماهواره‌ها ممکن است وظایف زیادی برای اهداف نظامی انجام دهند که شامل ارتباطات، اطلاعات آب و هوایی، دریافت از راه دور و هوانوردی (مانند GPS و راهنمای موشک) می‌باشد. مادامیکه عملیات نظامی در فضا ادامه داشته باشد، سلاح فضایی نیز در فضا یافت خواهد شد. سلاح فضایی نیز به معنای معرفی سیستم‌های تسلیحاتی قابل استفاده در فضاء ماوراء جو است . مثال‌های سلاح‌های فضایی اختصاصی شامل سلاح‌های انرژی جنبشی و سلاح‌های انرژی مستقیم می‌باشد. مفهوم سلاح‌های انرژی جنبشی بسیار ساده است «کشتن» از طریق تأثیر سرعت بالا (از ضربه-به کشتن) انجام می‌گیرد. سلاح‌های انرژی مستقیم شامل برد وسیعی از فن‌آوری‌ها از جمله لیزرها، پرتوهای ریز و فناوریهای تداخل سیگنالی مانند میکروویوهای با قدرت بالا یا فرکانس‌های رادیویی قدرت بالا می‌باشند. سلاح‌های پرتو افشانی و الکترومغناطیسی که زیر مجموعه‌ی دیگری از (DEWS) می‌باشند از طریق نشر و یا تولید ضربان الکترومغناطیسی یا پرتو افشانی عمل می‌کنند. وسیله‌ای که از دو دستاورد در یک زمان حاصل می‌شود سلاح هسته‌ای است. اخیرا سلاح‌های مجاورت منفجر شونده که همچنین مین‌های فضایی نامیده می‌شوند به محض برخورد یا در مجاورت منفجر می‌شوند. برخلاف پیشرفت‌های تکنولوژی، واقعیت‌های سیاسی دراین زمینه سبب شده است که کشورهایی که به توانایهای فضایی نایل شده اند، بکوشند تا از قابلیت‌های فضایی، به عنوان وسیله‌ای برای دفاع و دوام امنیت ملی‌خود استفاده نمایند. اما با این وجود، سلاح سازی فضایی توسط این دولت‌ها بزرگ نمایی شده است . این فصل تمرکز دارد بر روی این مسأله که چگونه و تا چه میزان استفاده‌ از قدرت توسط سیستم های تسلیحاتی در فضا تحت قوانین بین‌المللی موجود، و به‌طور خاص، معاهده‌ فضاء ماوراء جو، منشور سازمان ملل متحد و قواعد کاربردی مخاصمات مسلحانه، قانونی می‌باشد. در ابتدا با ارتش و سلاح های فضایی و پیشینه قانونی-تاریخی آن ها به این مبحث پرداخته می شود.
2– 2 – پیدایش جنگ فضایی
زمانیکه معاهده “OST” در سال1967 به امضاء رسید، دارایی فضایی، یک قسمت عمده و مهم از سیستم دفاعی دو ابر قدرت به شمار می‌رفت. سیستم‌های ماهواره‌ای اکتشافی و مراقبتی، هدف 3 گانه ی جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی، دیده‌بانی-کنترل نظامی و تحقیق را برآورده می‌کنند . این سیستم‌های فضایی از طریق قرارداد ضمنی بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی به عنوان ابزار قانونی ایجاد اطمینان و معاوضه‌ اطلاعات پذیرفته شده‌اند. غیر قابل انکار است که از زمانی که اولین ماهواره در مدار قرار گرفت، فضا پیشرفت فزاینده‌ای را در کمیت و کیفیت نظامی به خود دیده است. جنگ اول خلیج فارس(1991) برای اولین بار فواید عملی قابلیت‌های فضایی افزایش نیرو در جنگ را نشان داد . در طول جنگ اول خلیج فارس، ماهواره‌ها، خدمات مهم و با ارزشی را برای کشورهای دارای این تکنولوژی فراهم نمودند. خدماتی که می‌توان آن‌ها را به عنوان استفاده نظامی غیر فعال، از فضایی خارجی، در نظر گرفت. این پدیده سبب شد که بعضی از متخصصین آن را «اولین جنگ فضایی» بنامند، زیرا اولین موقعیتی بود که در آن طیف وسیعی از تجهیزات فضایی مدرن برای یک درگیری زمینی به کار گرفته شد . وابستگی به سیستم‌های ماهواره‌ای یک بار دیگر در لشکرکشی کوزوو در سال 1999 و حتی پس از آن در جریان تهاجم به عراق در سال 2003 نمایش داده شد. بنابراین انتظار می‌رود که سیستم‌های ماهواره‌ای در طراحی‌های نظامی به عنوان عامل فزاینده نیرو در حمایت از جنگ‌های آینده توسعه یابد. قابلیت‌های جنگی فضایی که قابلیت‌هایی در جهت کاربرد نیرو نظامی است تقریباً، منحصراً توسط آمریکا و