دانلود پایان نامه درمورد سلسله مراتب، بهداشت روان

پایان نامه ها

4-14: فضای استحمام (آرین مستعدی، 1388: 80)

تصویر 4-15: سقف فضای استحمام (آرین مستعدی، 1388: 80)
تیم بوش و شرکاء (Tim Bushe Associates)
آزمایشگاه، آبدرمانی و باشگاه سلامتی در ماسول هیل و هندان
(The Laboratory, Spa & Health Club in Muswell Hill and Hendon)
ماسول هیل/ هندان، انگلستان( Muswell Hill/ Hendon, England)
تیم بوش و شرکاء در این دو پروژه، طراحی جسورانه ای برای مراکز بهداشتی درمانی ارائه کرده اند. در پروژه اول که تقابل یک ساختمان قدیمی مربوط به سال 1959 با یک مرکز بهداشتی جدید است، کلید طراحی حذف ستون های طبقه اول یک سازه فلزی جدید بوده که فضا را برای ایجاد یک سالن ورزش باز می کند.

تغییر مشهود دیگر، استفاده از یک نورگیر سقفی در محوطه پارکینگ است که نور خورشید را به فضای استخر که دقیقا زیر آن قرار دارد هدایت می کند. در داخل بنا، ساختمان در سه طبقه به همراه یک ورودی در وسط طبقه همکف ساماندهی شده است.

پذیرش، آبمیوه فروشی، اتاق های درمان، فضاهای اداری، سالن همایش و کلاس ها برای برگذاری جلسات یوگا در طبقه همکف جای گرفته اند.

تصویر 4-19: پلان طبقه همکف (آرین مستعدی، 1388: 90)
در طبقه اول، سالن ورزشی فضای مرکزی را به خود اختصاص داده است و از منظر بخش شمالی لندن و فضای سبز اطراف، از طریق پنجره های نواری که در درازای نمای طولی ساختمان کشیده شده اند بهره می گیرد. در انتهای دیگر سالن، فضای رقص و سالن بدن سازی به وسیله دفاتر اداری و حمام ها از سالن اصلی جدا شده اند. در انتها، در طبقه زیرین، در کنار فضای استخر، فضاهای رختکن، حمام ها و دوش ها در زیر محوطه پارکینگ قرار گرفته است.

تصویر 4-20: پلان طبقه اول (آرین مستعدی، 1388: 90)

تصویر 4-21: پلان زیرزمین (آرین مستعدی، 1388: 91)

تصویر 4-22: نمای خارجی (آرین مستعدی، 1388: 92)
در پروژه دوم، برای احیای یک مرکز سلامتی موجود، ساختمان تا حد زیادی تخریب و اصلاح شده و به فضاهای آن افزوده گردیده تا 30 درصد به مساحت طبقات اضافه شود. یک سازه فولادی جدید در درون دیوارهای آجری نصب شده تا در بخش شمالی بنا طبقه دومی ایجاد کند که سالن ورزشی اصلی و کارگاه ها را در خود جای می دهد. فضاهای اصلی طوری طراحی شده اند که از ورودی بنا قابل تشخیص باشند، که این امر باعث تسهیل مسیر یابی مراجعین می گردد. دیوارهای به رنگ سفال، بنا را از درازا تقسیم می کنند. از آنجا که فضای طبقه کشیده شده است، این دیوارها عناصر اصلی سازماندهی فضا هستند. در طول این راهرو مرکزی، فضای استخر، هفت اتاق، رختکن ها و آبمیوه فروشی قرار گرفته اند

تصویر 4-23: پلان پرسپکتیو (آرین مستعدی، 1388: 92)

تصویر 4-24: نمای خارجی (آرین مستعدی، 1388: 91)

تمامی این فضاها به راه پله اصلی دسترسی دارند که به سالن ورزشی اصلی و کارگاههای رقص در طبقه بالا منتهی می شوند. ساختمان اصلی شامل یک بلوک یک طبقه در بخش ورودی و یک حجم مستطیلی دو طبقه بود که سالن های اسکواش و اتاق های دستگاه های ورزشی را در خود جای می داد. طراحان تصمیم گرفتند تا در بخش ورودی یک طبقه به بنا اضافه کنند تا فضای کافی برای اتاق های درمان به وجود آید و این طبقه از بیرون به رنگ خاکستری رنگ شد تا حجم ساختمان را بشکند و اجزای سازنده بنا را به طور مجزا به نمایش گذارد. ارتفاع حجم مستطیلی به اندازه تقریبی 5/1 متر در قسمت پشتی افزایش یافته و سقف جدیدی اضافه شده است تا در فضای استخر و سالن ورزشی حجم جدیدی خلق کند.

ورودی اصلی بزرگتر شده و یک گوشه شیشه ای به همراه لوگوی مرکز، ورودی را آشکار می سازد.در ورودی ساختمان یک سایبان حجیم فلزی و در جلو آن یک پل کوچک قرار دارد که معماران برای آن، همانند رنگ آمیزی فضاهای داخلی، از تعالیم فنگ شوی بهره گرفته اند.

کانتر پدیرش یک دیوار را برای فضاهای اداری ایجاد کرده است. یک نورگیر سقفی خطی بسیار تاثیر گذار، نور طبیعی را برای فضاهای ارتباطی عمومی تامین می کند.

برناک گونزالس ( Brenac & Gonzalez)
بیمارستان ویل اِورَر1 ( Hopital de Ville Evrard)
سن دنیس، فرانسه ( Saint-Denis, France)
تصویر معماری این بیمارستان روانی اصولا بر مبنای یک ترکیب حجمی شکل گرفته است. عناصر ساختمان، دو بال و هال ارتباطی، به سبب استفاده مشخص مصالح تعریف شده اند. در بالی که از میان مدرسه موجود می گذرد، جداره ها با آجر پوشیده شده اند تا ارتباط بهتری با ساختمان برقرار کنند و از دیوارها برای حفاظت از بخش های اصلی حساس از جمله واحدهای درمانی و خدماتی استفاده شده است.

تصویر 4-32: بیمارستان ویلاوِرَر (آرین مستعدی، 1388: 105)

تصویر 4-33: نمای خارجی (آرین مستعدی، 1388: 107)

از سوی دیگر نمای حجمی که به سمت خیابان است، حالتی رسمی تر دارند و با سازه های شیشه ای وسیع گشایش بیشتری به فضای خارج دارند و به ویژه در بخش های بستری، داخل بلوک، چیدمان مشابه دیگر بخش هاست. با این تفاوت که بلوک های دیگر با آجر پوشانده شده اند. آخرین طبقه عقب نشسته است تا بخش اطفال و زنان زایمان را ((روی بام)) و با یک سقف از جنس روی و تراس محفوظ، جای دهد.

تصویر 4-34: نمای خارجی (آرین مستعدی، 1388: 108)

تصویر 4-35: نمای خ
ا
رجی (آرین مستعدی، 1388: 108)
این پروژه به خوبی نشان دهنده تمایل به خلق یک ساماندهی جدید برای فضاهای بهداشتی درمانی، که هنوز تصویر ذهنی نامناسبی در جامعه ایجاد می کنند، است: یک بیمارستان که به سمت شهر ((باز)) است و بخش های بستری که به سمت خیابان کشیده شده اند. بال طولی بیمارستان 10 متر عقب تر از امتداد خیابان قرار گرفته و فضای کافی برای محوطه سازی که زمینه را برای حجم ساختمان فراهم می کند، ایجاد کرده است. و فضای ورودی که یک سلسله مراتب دلنشین را تامین کرده و همچنین از تقابل بیش از حد مستقیم بین بیمارستان و شهر جلوگیری می کند.

تصویر 4-36: پلان طبقه همکف (آرین مستعدی، 1388: 110)
ساختمان بستری به دو بال تقسیم شده است که بر هم حول یک مرجع مرکزی (هال ورودی) شکل گرفته اند.
تصویر 4-37: پلان طبقه اول (آرین مستعدی، 1388: 111)

از سالن ورودی، یک راهرو شیشه ای کشیده، در طول باغ داخلی حرکت کرده و به فضاهای رفاهی از جمله کافه تریا، فضای استراحت و آبدارخانه منتهی می شود. این فضاها به باغ داخلی که از عبور رهگذران مصون است و راهرو شیشه ای که به باغ داخلی دید دارد باز می شوند. این راهرو به سمت یک غذاخوری بیضی شکل با سازه شیشه ای منتهی می شود که مانند یک عمارت تقریبا مستقل با دید های متنوع به باغ عمل می کند. این پروژه با همکاری معماران جی.پی.لوک و سی.کروز طراحی شده است.

تصویر 4-38: نمای خارجی (آرین مستعدی، 1388: 112)

تصویر 4-39: فضای داخلی (آرین مستعدی، 1388: 112)

دو بال بیمارستان در برابر ناظری که له هال وارد می شود گسترده شده و فضاهای بازی که به باغ داخلی دید دارند را به نمایش می گذارند. مصالح و رنگ های به کار رفته در داخل ساختمان به تشخیص فضاها و کاربری‏های مختلف کمک می کند.

تصویر 4-40: فضای داخلی (آرین مستعدی، 1388: 114)
تقابل چیدمانی احجام داخلی یک نورگیری طبیعی فوق العاده را برای فضاهای مختلف میسر می سازد بدون اینکه از محرومیت فضاهای درمانی بکاهد.

تصویر 4-41: فضای داخلی راهروها (آرین مستعدی، 1388: 115)

تصویر 4-42: فضای داخلی سالن‏ها (آرین مستعدی، 1388: 116)

4-4- برنامه فیزیکی:

والر (1991) امروزه با تعطیل شدن تدریجی بیمارستان‏های بزرگ، اکثر بیماران در بیمارستان‏های کوچک یا تیم‏های بهداشت روانی ـ اجتماعی در حال درمان هستند که با توجه به نمونه های موردی بررسی شده در این فصل می تواند اثباتی بر این ادعا باشد. در این تحقیق نیز یک مرکز درمانی کوچک طراحی گردیده است که با توجه به استاندارد های بیمارستانی وزرات بهداشت بیمارستانی با تعداد تخت (50 تا 150 عدد) بیمارستان کوچک نامیده می شود. با توجه به توضیحات ذکر شده و انتحاب دسته بیماری ها که در فصل دوم به آن اشاره کردیم طراحی یک مرکز درمانی با 60 تخت خواب انتخاب شد. با انتخاب دسته مشخصی از بیماری ها و فضاهای مورد نیاز که در فصل سوم به آن اشاره کردیم برای این مرکز درمانی عرصه ها و بخش های مورد نیاز در جدول ( 4-1) جمع آوری و ذکر گردیده است.
جدول 4-1- عرصه ها و بخش ها ( نگارنده )
ردیف
عرصه
بخش

1

سرسرای اصلی
بخش پرسنلی

بخش حضور بیمار و همراه

بخش خدمات رفاهی بیمار و همراه
2
مشاوره و معاینه
پذیرش و انتظار

متخصصین و منشیها

3

کمک تشخیص
آزمایشگاه

تشخیصویژه

ام- آر- آی

بخش رادیولوژی

4

کمک درمان
گروه درمانی

هنر درمانی

کار درمانی

نور درمانی

ورزش درمانی

ماساژ درمانی

اوزون درمانی

آبدر مانی
5
بستری
زنانه و مردانه (مشابه هم)

بخش تجمع دو گروه

6

اتفاقات داخلی
احیاء

جراحی

مراقبت ویژه

ایزوله

7

اداری و مدیریتی
امور اداری

امور مالی

امور درمانی

8

پژوهش
دفاتر کار پژوهشگران

کتابخانه

آمفی تئاتر

بخش مونیتورینگ
9
تاسیسات
مکانیک

برق

10

خدمات پشتیبانی
آشپزخانه و سلف سرویس

لاندری

استریل کثیف

استریل تمیز

انبارهای عمومی

کاخداری

نظافت

جمع آوری و دفع زباله

نگهداری جسد
با توجه به مطالعات انجام شده در این فصل پیرامون مشخصات فیزیکی و کیفیت فضایی مراکز درمانی مساحت مورد نیاز هر عرصه و بخش به شرح زیر است:

جدول 4-2 : مساحت عرصه سرسرای اصلی ( نگارنده )
عرصه
بخش
فضا
مساحت
تعداد
مجموع
سرسرای اصلی
بخش پرسنلی
پیشخوان پذیرش و ترخیص
32
1
32

صندوق
5
2
10

حسابداری
20
1
20

سرویس بهداشتی
2
9
18

رختکن و استراحت
30

30

امور بیمه
15
1
15

داروخانه
40
1
40

بخش حضور بیمار و همراه
انتظار گروهی
120
1
120

انتظار فردی
4
6
24

بخش خدمات رفاهی بیمار و همراه
سرویس بهداشتی
9
3
27

فروشگاه
20
1
20

کافی شاپ
30
1
30

نگهداری کودکان
40
1
40

مساحت ک
ل
426

جدول 4-3 : مساحت عرصه مشاوره و معاینه ( نگارنده )
عرصه
بخش
فضا
مساحت
تعداد
مجموع
مشاوره و معاینه
پذیرش و انتظار
انتظار گروهی
30
6
180

سرویس بهداشتی
3
2
6

متخصصین و منشی ها
بایگانی طبی و منشی یکنفر برای دو پزشک
6
6
36

فضاهای معاینه و مشاوره جداگانه برای هر پزشک
30
12
360

سرویس بهداشتی
3
7
21

رختکن و استراحت
12
6
72

انبار لوازم
10
1
10

فضای نظافت
5
1
5

مساحت کل
690

جدول 4-4 : مساحت عرصه کمک تشخیص، بخش آزمایشگاه ( نگارنده )
عرصه
بخش
فضا
مساحت
تعداد
مجموع