دانلود پایان نامه درمورد سوء مصرف مواد، بهداشت روان، افراد مبتلا

پایان نامه ها

دارد. سازماندهی کادر به صورت تیم های چند منظوره مطلوب است.
دسترسی فوری به مرکز فوریتهای طبی و خدمات تشخیصی مناسب اهمیت اساسی دارد چون یک سوم اختلالات طبی خود را با تظاهرات روانپزشکی نشان می دهند. طیف کامل گزینه های پسیکوفارماکولوژیک باید برای روانپزشک فراهم باشد.
خشونت در مرکز خدمات فوریت را نمی توان نادیده گرفت یا تحمل کرد. ظوابط رفتاری مورد انتظار از کارکنان و بیماران باید اعلام شده و قبل از رسیدن بیمار به مرکز فوریت روشن باشد. ایمنی به بهترین وجه به صورت یک مساله بالینی توسط کادر بالینی تامین می‌شود و کارکنان مجری قانون اند. در صورت امکان بیماران تحریکی و تهدید کننده باید از بیماران آرام تفکیک شوند. اطاق جداسازی و مهار فیزیکی برای اینکه مورد نظارت دقیق باشد باید نردیک به ایستگاه پرستاری باشد. همه کارکنان باید واقف باشند که بیماران تحت شرایط جسمی و هیجانی ناراحت کننده شکننده هستند و انتظارات و تخیلات مختلف غالباّ غیر واقع گرایانه، بر پاسخ های آنها به درمان تأثیر می گذارند (پورافکاری، 1391: 154).

3-3- طب مکمل و دگر شیوه در روانپزشکی

اصطلاح طب مکمل و دگرشیوه به گروهی روش‌های درمان بیماری و پیشگیری از بیماری اطلاق می‏شود که شیوه‏ها و اثربخشی آن‏ها از طب سنتی یا درمان بیوشیمیائی مرسوم متفاوت است. (Kaplan & Sadock’s, 2007: 551). جدول (3-1) طبمکملودگرشیوه را نشان می‏دهد.

جدول 3-1: روش‌های طب مکمل و دگرشیوه (Kaplan & Sadock’s, 2007: 552)
کل سیستم های پزشکی
طب گسترش یافته ازنظر انسان شناختی
آیورودا
طب محیطی
هوموپاتی
طب کامیو
طب ناتوروپاتیک
طب تبتی
تداخل‏های روانی جسمی
هنردرمانی
بیوفیدبک
رقص درمانی
تصور هدایت شده
تفریح درمانی
مراقبه
التیام بخشی ذهنی
درمان مبتنی بر زندگی گذشته
دعادرمانی و مشاوره
رواندرمانی
درمان با صوت و موسیقی
تمرینات یوگا
طب سنتی چینی
روش‌های با پایه بیولوژِیکی
درمان سلولی
درمان باکلاته کردن
رژیم ها
رژیم اتکینز
رژیم ماکروبیوتیک
رژیم اورنیس
رژیم پیتی کین
رژیم گیاهخواری
رژیم اوزون
رژیم غذایی
مکمل ها
گرسون درمانی
محصولات گیاهی

اکی ناسه آ
گیاه سنت جونز
عصاره جینگو بیلوبا
ریشه جین سنگ
مکمل های سیر
اسانس نعناع
درمان متابولیک
مگاویتامین
مکمل ها ی تغذیه ای
مواد اکسیدان
(اوزون، پراوکسید هیدروژن)
روش عای مبتنی بر دستکاری بدن
طب سوزنی و طب فشاری
روش الکساندر
عطردرمانی
طب شیروپرکتیک
روش فلدن کریز
ماساژدرمانی

طب اوستئوپاتیک
رفکسولوژی
لمس درمانبخش
رولنینگ
روش تراگر
طب انرژی
درمان با نور آبی و نور مصنوعی
طب سوزنی الکتریکی
تحریک الکتریکی و تحریک نوروگلنتیک
درمانس با رزونانس مغناطیسی
کی گونگ
رایکی
لمس درمانبخش
اوزون درمانی

3-3-1- طب فشاری و طب سوزنی

طب فشاری67 و طب سوزنی68 فنون درمانی چینی هستند که در متون قدیمی طبی 3000 سال قبل از میلاد هم مورد اشاره قرار گرفته‏اند. یک اعتقاد بنیادی در طب چینی این باور است که نیروی حیاتی(qi یا chi) در مسیرهای خاصی69 است، و دستکاری این نقاط عدم تعادل ها را از طریق تحریک یا رد موانع جریان نیرو اصلاح می‏کند. یک مفهوم بنیادی دیگر اعتقاد به وجود دو زمینه متضاد نیرو70 است، که برای دوام تندرستی باید در حالت تعادل باشند. در طب فشاری آکوپوینت ها با انگشتان دستکاری می‏شوند؛ در طب فشاری سوزن‏های استریل نقره‏ای یا طلائی (به قطر تقریباً موی انسان) به عمق‏های مختلف (نیم میلی متر تا 5/1 سانتیمتر) در پوست انسان فرو برده می‏شوند و برای اصلاح عدم تعادل qi در محل چرخانده شده یا ثابت نگاه داشته می‏شوند.
بعضی از اختلالاتی که در درمان آن‏ها از این روش‌ها استفاده می‏شود مشتمل‏ است بر آسم، وسردرد، درد قاعدگی، درد گردن، بیخوابی، اضطراب، افسردگی و سوء مصرف مواد. در نوعی از طب سوزنی از جریان برق ضعیف برای تقویت اثر درمانی استفاده می‏شود71. (رضاعی، 1391: 14)

3-3-2- عطردرمانی72

عطردرمانی استفاده درمانی از روغن‏های نباتی است. عطردرمانی که در سال 1928 توسط شیمی‏دان فرانسوی با این عنوان نامیده شد، یکی از روش‌های درمانی جانشین است که در ایالات متحده و اروپا سریع‏ترین سیر پیشرفت را نشان می‏دهد. روغن‏های اسانسی نباتات ترکیبات آلی از مشتقات بنزن هستند. مواد عطری در تمدن‏های باستانی هم برای دارو مصرف شده‏اند هم ساختن عطر. امروزه روغن‏های نباتات یا با استفاده از اتومایزر از راه استنشاق مصرف می‏شوند یا با ماساژ از طریق پوست جذب می‏شوند (ماساژ با عطردرمانی). روغن‏های نباتات اثرات درمانی فراوان ـ ضد درد، روانشناختی، ضدمیکروبی ـ دارند که بعضی از این آثار با روش‌های علمی به ثبوت رسیده اند عطردرمانی علاوه بر موارد دیگر برای کاستن از استرس و اضطراب و رفع اختلالات گوارشی و عضلانی مورد استفاده قرار می‏گیرد در روانپزشکی تحریک بویائی برای آشکارسازی حالات احساسی، خاطرات، و هیجانات در ضمن روان‏درمانی مورد استفاده قرار گرفته است. عطردرمانی ممکن است موجب تحریک پوستی یا واکنش‏های آلرژیک در بعضی از افراد شود (پورافکاری، 1391: 554).

3-3-3- رنگ درمانی73

در رنگ‏درمانی، تصور این است که رنگ‏های مختلف بر خلق تأثیر می‏گذارد و درمان با رنگ واح
د
برای مسائل بهداشتی خاص مورد استفاده قرار گرفته‏اند. مثلاً عقیده بر این است که رنگ آبی آرام بخش است، و قرمز تحریک کننده. یک روانشناس سویسی مکس لوشر74، یک آزمون رنگ تدوین کرده است که در آن خلق فرد در زمانی خاص با مواجه‏سازی آزمودنی با رنگ‏های مختلف تعیین می‏شود. لوشر هنچنین به تحقیق اثر رنگ روی دستگاه اعصاب خودکار پرداخت و به این نتیجه رسید که رنگ قرمز خالص سمپاتومیمتیک است و می‏تواند موجب افزایش فشار خون، ضربان قلب و دفعات تنفس شود. رنگ آبی پارسمپاتومیمتیک است و اثرات متضاد با آنچه ذکر شد ایجاد می‏کند. (Kaplan & Sadock’s, 2007: 19)

3-3-4- رقص درمانی

رقص‏درمانی به‏طور رسمی در سال 1942، با استخدام رقص درمان‏گر پیشرو ماریان چیس75 (1990 و1896) در بیمارستان سنت الیزابت واشنگتن دی. سی شناخته شد. هرچند در متنفن رقص و حرکت بطور معادل مورد استفاده قرار می‏گیرند، هر اصطلاح عملاً یک نقطه نظر را توصیف می‏کنند:
حرکت “دنیای حرکت فیزیکی76” را در بر می‏گیرد، در حالیکه رقص یک عمل توأم با خلاقیت خاص در دنیای مزبور است. انجمن رقص درمانی امریکا رقص‏درمانی را استفاده روان‏درمانبخش از حرکات، که انسجام هیجانی و جسمانی فرد را بالا می‏برد، تعریف می‏کند.
جلسات رقص درمانی چهار هدف بنیادی دارد: به دست آوردن آگاهی از جسم، ابراز احساس‌ها، برقراری تعامل و رابطه، و ایجاد یکپارچگی جسمی، هیجانی، و تجارب اجتماعی که به کسب احساس اعتماد به نفس و رضایت می‏انجامد (Kaplan & Sadock’s, 2007: 557).

3-3-5- طب محیطی77

زمینه طب محیطی در دهه 1950، زمانی که پزشکان نظیر ترؤن راندلت78 استاد آلرژی و ایمنی‏شناسی در دانشکد? پزشکی دانشگاه نورث‏وسترن، شروع به ارزیابی واکنش‏های آلرژیک مردم نسبت به غذاهای مختلف نمودند، آغاز گردید. برخی از پژوهشگران تأثیر مواد آلاینده در آب و هوا را روی بدن تحقیق کردند، بالاخره زمینه گسترش یافت و کل محیطی را که انسان در آن زندگی می‏کند در برگرفت. نتیجتاً، طب محیطی امروزه فعالیت خود را در مورد مواد افزودنی به غذاها، میزان های الکترومغناطیسی از سیم‏های انتقال برق، میکرویوهای برخاسته از دستگاه‏هائی مثل اجاق‏های مایکرویو، دستگاه‏های تلویزیون، تلفن‏های هماره، و تشعشع هسته‏ای متمرکز کرده است. متخصصین طب محیطی معتقدند که بسیاری از مردم حساسیت فوق العاده در مقابل آلاینده‏های محیطی دارند که می‏تواند موجب تسریع فرآیندهای محیطی دارند که می‏تواند موجب تسریع فرآیندهای بیمار گونه شود. بعضی از مسائل بسیار بحث انگیز هستند. مثلاً، مطالعات میزان بروز بالاتر سرطان را در کسانی که در بعضی از میدانهای مغناطیسی بوده‏اند، ثابت نکرده‏اند؛ معهذا، بین میزان بالاتر سرطان و زندگی در پیرامون پالایشگاه‏های نفت و کارخانه های مواد شیمیایی همبستگی وجود دارد. طب محیطی نوعی طب پیشگیری است که بر آگاهی بالای افراد نسبت به خطرات محیطی و کنترل یا حذف این خطرات تاکید می‏کند (رضاعی، 1391: 23).

3-3-6- ورزش

پورافکاری (1391) معتقد است که، ورزش از طریق بهتر کردن کارکرد فیزیکی، کاهش بیماری و بهبود سلامت روانی کیفیت زندگی را بهتر می‏سازد. اثرات مثبت ورزش بر دستگاه‏های قلبی ـ عروقی، عضلانی استخوانی، کارکرد و سیستم ایمنی به اثبات رسیده است. این مزایا به محدوده شناختی و هیجانی نیز گسترش می‏یابد. بنابراین رابطه ذهن ـ بدن را که هسته مرکزی در بسیاری از روش‌های فیزیکی CAM است ـ یوگا، تائی چی، کی‏گونگ ـ تائید می‏کند. ورزش نشان داده شده است که در رفع افسردگی، اضطراب، و PTSD کمک می‏کند. کارکرد شناختی را بهتر می‏سازد و احترام به نفس را بالا می‏برد، و علائم پسیکوتیک در بیماران اسکیزوفرنیک را کاهش می‏دهد. این اثرات ممکن است اساس نوروشیمیائی داشته باشند. چون ورزش ترشح نوروترانسیمترها را، مثل سروتونین، آدرنالین، و مواد افیونی درونزا را افزایش می‏دهد. مطالعات همچنین کاهش وزن را با افزایش تعامل اجتماعی، گسستن از استرس، لذت‏های تفریحی، و تسلط در چالش ربط داده‏اند.
ورزش برای افراد مبتلا به بیماری روانی جدی مزایائی دارد چون اکثر آن ها احتمال بیشتری هست که به بیماری جسمی شدید، مثل چاقی، دیابت و فشار خون بالا مبتلا باشند؛ سبک زندگی انزوائی داشته باشند، و سیگار بکشند. مطالعات روی افراد بالغ مبتلا به اسکیزوفرنی نشان داده اند که برنامه ورزشی متوسط شاخص توده بدن (BMI) را کاهش می دهد، تناسب آئروبیک را بهتر می‏سازد، احترام به نفس را افزایش می‏دهد و علائم روان پزشکی را معدودتر می‏سازد، ورزش ممکن است افزایش وزن ناشی از داروهای ضد جنون را جبران کند همکاری با درمان را بهتر سازد (رضاعی، 1391: 23).
ورزش هر چند در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می‏گیرد، منافع بالقوه قابل ملاحظه‏ای به عنوان یک مداخله درمانی در زمینه‏های مراقبت بهداشت روانی دارد. یک برنامه ساخت یافته ورزش آئروبیک بصورت جلسات 45 دقیقه ای سه بار در هفته مزایای قابل ملاحظه‏ای برای تناسب قلبی عروقی، احترام به نفس، و کیفیت زندگی و تغییر دادن خلق و افسردگی نشان داده است. برنامه‏های درهم بر هم برای کسانی که به رژیم های ورزشی وابسته بودند مفید بود. نقطه ضعفی برای ورزش متوسط وجود ندارد و مزایای سلامتی آن قابل ملاحظه است (Kaplan & Sadock’s, 2007: 23).

3-3-7- درمان با نورو ملاتونین

نوردرمانی79 بر این مفهوم متکی است که انسان‏ها در معرض ریتم‏های بیست و چهار ساعته80 (ماخوذ از وا
ژه های {دور81} و {روز82} قرار دارند که بر فرآیندهای فیزیولوژیک به صورت‏های قابل پیش بینی اثر می‏گذارند. چرخه‏های 24 ساعته استراحت و فعالیت وجود دارد که شامل سطوح متغیر کوتیکو استروئیدها، دفع الکترولیت‏ها، و فرآیندهای فیزیولوژیکی است؛ مثلاً فشار خون در ضمن روز بالاتر از ساعات شب است. رویاروئی با نور می‏تواند ریتم‏های شبانه‏روزی را تغییر دهد. درمان با نور مصنوعی (بالاتر از 500/2 لوکس) روش مقبول مورد استفاده در درمان اختلال افسردگی با الگوی فصلی، که در ماه‏های زمستان و کاهش زمان مواجهه با نور دیده می‏شود، می‏باشد (رضاعی، 1391: 30).
3-3-8- ماساژ

ماساژ درمانی است که به دستکاری نسوج نرم و سطوح بدن ارتباط پیدا می‏کند. این روش بیش از 5000 سال قبل توسط پزشکان چینی برای درمان بیماری‌ها توصیه شده و بقراط معتقد بود که ماساژ روشی برای حفظ تندستی است. باور بر این است ماساژ به چند طریق بر بدن تأثیر می‏گذارد، جریان خون را بیشتر می‏کند، جریان لنف را در عروق لنفاوی روان‏تر می‏کند، قوام عضلات بدن را بهتر می‏کند، و اثر آرامبخش بر ذهن دارد.
فنون ماساژ به انحاء گوناگون توصیف شده است، مالش، ورز دادن، نیشگون گرفتن، با بند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *