سامانه پژوهشی – مصرف مواد روان گردان از منظر حقوق کیفری وتاثیر ان ها بر مسؤلیت …

پایان نامه های سری اول

همچنین قرص‌هایی که فوق العاده کوچک هستند (Micro Tap) و یا (Micro Dots) نامیده می شوند. اگرچه این قرص‌ها خیلی بزرگ تر از سر سنجاق نیستند، ولی اثار ان‌ها به قدری زیاد است که باید به حساب اورده شود. بعضی از کپسول‌های ال. اس. دی را به علت رنگشان به نام‌های (topcherry)، (purple hase)، (Blue cheer) شناخته می شوند. در هر صورت ماده LSD ممکن است به هر شکل، اندازه و رنگ با نامهای عامیانه بسیاری یافت شود.نام‌های متداول ان عبارت است از،اسید، بمب افکن، طلوع زرد، سید (cid)، تریپ (Trip) ..
مکانیسم عمل واقعی توهم زاها، نامشخص باقی مانده است. اگر چه مصرف داروهای توهم زا می تواند بر چندین نظام انتقال دهنده عصبی تاثیر بگذارد، ولی به نظر می رسد که بیشترین اثر ان روی نظام سروتونین باشد، این انتقال دهنده در تنظیم ادراک و عاطفه بسیار اهمیت دارد.
بنابراین با احتمال بیشتر عامل انتخابی برای اثار اصلی این مواد باشد. همین طور به نظر می رسد که داروهای توهم زا، اثار غیر مستقیمی بر نظام دوپامین به علاوه نظام‌های انتقال دهنده عصبی دیگری که با یکدیگر ارتباط دارند، داشته باشد. از نظر تاریخی این گونه تصور شده که اثار توهم زاها، الگوی مناسبی برای روانپریشی‌ها فراهم می‌کند.
صحیح بودن این نظریه زمان زیادی طول نکشید، چرا که در اصل اشفتگی و ناهماهنگی ادراکی تجربه شده، به وسیله مصرف کنندگان توهم زا ها، کاملا متفاوت بوده‌اند
گفتار سوم: اکستازی
متیلین دی اکسی متا امفتامین۳و۴ را که به نام اکستازی متداول MDMA گردیده است، به صورت دارویی و به شکل قرص، کپسول‌های غیر مجاز خوراکی‌ی جویدنی، امپول و گاهی پودر در بازار یافت می شود، این ماده در دسته توهم زاهای مصنوعی قرار دارد.
اکستازی، اکس، اکس تیسی (XTC)، اکستی، قرص عشق (Love pill)، قرص شادی، سکس، خلسه، شیشه یا شابو، ادم، حوا، تمبر، اسید،‌ای (E) paper، Love، hug، BENS این قرص در کشورهای مختلف اسم‌های متفاوتی گرفته است. در امریکا به یخ و در انگلستان به داروی عشق، در اندونزی کوکایین فقرا و داروی خون، در تایلند X یا E در ایران معروف است.
واژه اکستازی در فرهنگ نامه‌ها به معنی خط یا خوشی زیاد، وجد، نشاط از خود بی‌خود شدگی، لذت یا شادی عمیق و … امده است.این واژه در عرفان به معنی وجد، خلسه، خوشی زیاد، از خود بی‌خود شدگی، نشئه، جذبه بیهوشی به هنگام الهام و انصراف روح از تن و اشتغال ان به امورالهی امده است.قرصهای اکستازی در رنگ‌های مختلف ابی پر رنگ و کم رنگ، خاکستری، صورتی و قرمز مصرف می شود. در امریکا به صورت قرص‌های خوراکی، ادامسهای جویدنی، کپسول، مواد تدخینی و تزریقی و پودر غذایی موجود است و با مارک‌های میتسوبیشی و غیره..
برای درمان اعتیاد به این ماده، به روان درمانی و کار سخت گروهی نیاز است. هیچ پاد زهری ( انتی روتی) برای بی ارادگی بااکستازی وجود ندارد. در صورت بروز علائمی مثل تب شدید تشنج و تغییرات ضربان قلب (تاکی اریتمی ) درمان علامتی است از ترکیبات ضد افسردگی و انتی سایکوتیک برای درمان عوارض در روزهای پس از مصرف استفاده می شود.
تا هنگامی که الگوی سوء مصرف MDMA افزایش نیافته بود، وضعیت ان از تعدادی مواد دیگر، مانند الکل و هروئین کاملا متفاوت بوده است. متداول تر است که سوء مصرف MDMA را باید همراه یا در طول روند استفاده از دیگر داروها ( داروهایی که به جای MDMA تمرکز درمان بر ان‌ها قرار دارد)، جستجو کنیم. درمان سوء مصرف MDMA بسیار شبیه دیگر مواد است. با این حال تعدادی مسئله قابل اجرا با MDMA وجود دارند. ابتدا این که این ماده غالبا توسط نوجوانان مورد سوء مصرف قرار می گیرد که به طور حتم باید نیازها و مسائل ویژه ان‌ها توجه کرد. دوم این که در افرادی که بیماری‌های عاطفی (با مصرف MDMA) همبودی دارند، مصرف MDMA اثار عمیقی بر اضطراب و خلق ان‌ها دارد. فردی که به کوکایین وابسته است، افسرده است و مصرف MDMA حتی احتمال دارد وی را بیشتر افسرده کند. این افسردگی برای یک زمان طولانی دوام می یابد. همیشه قضاوت بالینی درباره این نکات، حائز اهمیت بسیار است. در اکثر موارد علائم افسردگی در طی روزهای اندکی به سمت خط پایه (اولیه) بازگشت خواهد کرد. اگر این حالت پایدار بماند، شاید درمان روان شناختی دیگر را بتوان توصیه نمود.
بدیل انکه موضوع پایان نامه حاضر در خصوص تاثیر مصرف مواد روان گردان بر اهلیت جزایی اشخاص می باشد ، لذا از ذکر مشخصات و ویژگی های سایر انواع مواد روان گردان خود داری نموده و فقط به ذکر اسامی برخی از انها بصورت تیتر وار اکتفامی شود.
دی .ای .تی D.E.T. N, N-diethyltryptamine Hydroxy-l (dimethyl-1,2,hepthyl)-3
دی .ام .اچ .پی D.M.H.P. tetrahydro 7,8,9,10 trimethyl-6,6,9 6H-dibenzo (b,d) pyranne.
دی .ام .تی D.M.T. N, N, -dimethyltryptamine. (+)-N, N-diethyllysergamide
+)-LYSERGIDE LSD, (diethyl-amide de l’ acide
LSD-25 dextro-lysergique.
۲۵ال .اس .دی وال .اس دی Trimethoxy-3,4,5, phenethyl-amine.
مسکالین Mescaline Hydroxy-ln-hexyl-3tetrahydro-7,8,9,10
trimethyl-6,6,9
پاراهکسیل Parahexyl 6H-dibenzo (b,d) pyranne.
پسیلوسین .پسیلوتسین (dimethylamino-2 ethyl)-3 hydroxyl-4 indol dihydrogenophosphatede
Psilocine, Psilotsin (dimethyl-amino-2
پسیلوسی بین Psilocybine ethyl)-3 indolyle-4 Amino-2 اس .تی .پی و دی .او.ام . ۴ Amino- 2) dimethony-2,5,methy 1-4 phenyl-1propane.
S.T.P و D.O.M.
تترائیدرو کانابینول ها Hydroxyl-1 pentyl-3 tetrahydro 6,7,10,10atrio a trimethyl- 6,6,96H و تمام ایزومرها dibenzo (b,d,) Pyranne. Tetrahydro – cannabinols
lstous les isomere
Amphetamineامفتامین
Dexamphetamineدکس امفتامین
Methamphetamineمت امفتامین
Methylphenidateمتیل فنیدات
Phencyclidineفن سیکلیدین
Phenmetrazineفن مترازین
Amobarbitalاموباربی تال
Cyclobarbitalسیکلوباربی تال
Glut

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.

ethimideگلوته تی مید
Pentobarbitalپنتوباربی تال
Secobarbitalسکوباربی تال
بخش دوم: جرم انگاری و ویژگی های مواد روان گردان از منظر حقوق داخلی و اسناد بین الملل
اعتیاد به مواد مخدر و مواد روان گردان امروزه یکی از معضلات اساسی زندگی بشری به شمار می رود. نزدیک به یک قرن است که جامعه بشری در سطحی گسترده مصمم به چاره اندیشی اساسی در مورد این معضل شده است. می توان گفت که در طی این مدت، در غالب کشورها، مصرف سوء مصرف و اعتیاد به این مواد، جرم شناخته شده و برای مرتکبان این جرایم مجازاتهایی تعیین و اعمال شده است. ولی، به رغم اعمال مجازاتهای سنگین، هنوز هم این مشکل، از جمله در کشور ما ایران، رو به گشترش است .تصور غالب، حداقل در ایران و مستفاد از قوانین تصویب شده در مورد اعتیاد و مصرف و سو مصرف مواد مخدر و روان گردان، ان بوده است که باید با معضل مصرف و بخصوص اعتیاد به شکلی قهرامیز برخورد کرد. به عبارت دیگر، دیدگاه غالب در برخورد به مصرف و اعتیاد به این مواد دیدگاهی سرکوبگرانه بوده است. ولی انچه مسلم است این است که علم پزشکی فرد معتاد را بیمار می داند. بدیهی است که باید با بیمار مطابق اصول درمان بیماری برخورد کرد ونه سرکوبگرایانه بررسی جرم انگاری یا جرم زدایی از مصرف روان گردان یا اعتیاد به مواد مزبور از این جهت واجد اهمیت است که، بر اساس امار رسمی، تعداد افراد مصرف کننده هر روز رو به افزایش است.بنابراین در این مبحث جرم انگاری و مقابله قانونگذار در رابطه با مواد روان گردان مورد بررسی قرار می گیرد
گفتار اول: جرم انگاری از منظر حقوق داخلی