مفهوم اختلالات خوردن//پایان نامه دشواری تنظیم هیجانی

دانلود پایان نامه های ارشد

– اختلالات خوردن
اختلالات خوردن از جمله اختلالات روانی رایج در دهه های اخیر می باشد(روجا و همکاران، 2003) و یکی از رخدادهای تهدید آمیز زندگی با میزان مرگ و میر بالا و در بعضی موارد بیش از 15 درصد است که شامل مرگ هایی مثل بی نظمی بدن، خونریزی معده، و خودکشی می­باشد. اختلالات خوردن با رفتارها و افکار خطرناک کنترل وزن مشخص می­شوند(ویسلبرگ،گنزالز و فیشر،2011). همچنین نغییرات رفتار مربوط به خوردن و وزن منجر به مشکلات جسمی و روانی – اجتماعی می شود(ویسلبرگ و همکاران،2011).
اختلالات تغذیه و خوردن با اختلال مداوم در خوردن و رفتار مرتبط با خوردن مشخص می­شوند که به تغییر مصرف یا جذب غذا منجر می­شوند و سلامت جسمی و عملکرد روانی – اجتماعی را مختل می­کنند. طبقه های تشخیصی این اختلال شامل هرزه خواری[1]، اختلال نشخوار[2]، اختلال مصرف غذای دوری جو/محدود کننده[3]، بی اشتهایی عصبی[4] و پرخوری عصبی[5] و اختلال پرخوری[6] می باشد(سید محمدی،1393).
1-2-2- هرزه خواری:
ویژگی اصلی هرزه خواری خوردن مواد غیر مغذی و غیر غذایی به صورت مداوم طی مدت حداقل 1 ماه است، که به قدر کافی شدید هست که توجه بالینی را موجه سازد. موادی که مصرف می­شوند بسته به سن و موجود بودن فرق می­کنند.
خوردن مواد غیر مغذی و غیر غذایی باید از لحاظ رشدی نامناسب باشد و بخشی از شیوه ای نباشد که از لحاظ فرهنگی تایید شده یا از لحاظ اجتماعی بهنجار محسوب شده باشد. ملاک سنی که برای این اختلال در نظر گرفته شده است حداقل 2 سال سن است تا به دهان بردن چیزها توسط کودکان که از لحاظ رشدی طبیعی است و به فرو دادن منجر می­شود کنار گذاشته شود(سید محمدی،1393).
شیوع این اختلال مشخص نیست و به نظر می رسد در بین افرادی که ناتوانی عقلانی دارند شیوع این اختلال با توجه به شدت بیماری افزایش می یابد(سید محمدی،1393).هرزه خواری در کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی روی می­دهد با این حال شروع در کودکی بیش از همه است.هرزه خواری می­تواند در کودکانی که از جهات دیگر رشد طبیعی دارند روی دهد، در حالیکه به نظر می­رسد در بزرگسالان بیشتر در زمینه ناتوانی عقلانی یا اختلالات روانی دیگر روی دهد.
از جمله عواملی که خطر این اختلال را افزایش می­دهد، می­توان به عوامل محیطی، غفلت، نظارت نکردن و تاخیر رشد اشاره کرد. هرزه خواری می تواند عملکرد جسمانی را به طور قابل ملاحظه­ای مختل کند اما به ندرت تنها علت اختلال  در عملکرد اجتماعی است و این اختلال اغلب همراه با اختلالات دیگر مرتبط با عملکرد اجتماعی معیوب روی می­دهد(سید محمدی،1393).
اختلالاتی که عموما با اختلال هرزه خواری همزمان هستند عبارتند از: اختلال طیف اوتیسم و ناتوانی عقلانی و تا اندازه کمتری اسکیزوفرنی و اختلال وسواس فکری عملی. هرزه خواری می­تواند با اختلال موکنی و پوست کنی و با اختلال مصرف غذای دوری جو و محدود کننده نیز ارتباط داشته باشد(سید محمدی،1393).
2-2-2- اختلال نشخوار
ویژگی اصلی نشخوار، نشخوار مکرر غذاست که پس از تغذیه یا خوردن ظرف مدت حداقل 1 ماه روی می­دهد. مقداری از غذایی که قبلا بلعیده شده ممکن است بدون تهوع آشکار، قی کردن غیر ارادی، یا نفرت به دهان برگردانده شود.
امکان دارد غذا دوباره جویده و بعد از دهان بیرون ریخته شود یا دوباره بلعیده شود. نشخوار، در این اختلال باید مکرر باشد؛ حداقل چند بار در هفته مخصوصا به صورت روزانه روی دهد. این رفتار با بیماری معدی- روده ای مرتبط با بیماری جسمانی دیگر توجیه نمی شود(سید محمدی،1393).
شیوع این اختلال در افراد مبتلا به ناتوانی عقلانی بالاتر است. شروع اختلال نشخوار می­تواند در طفولیت، کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی باشد. سن شروع در اطفال معمولا بین 3تا12 ماهگی است. این اختلال در اطفال غالبا خود به خود بهبود می­یابد اما روند آن می­تواند طولانی شود و به وضعیت اضطراری پزشکی منجر شود. این اختلال مخصوصا در طفولیت می­تواند بالقوه مهلک باشد.  این اختلال در صورتی که درمان نشده باشد می­تواند روند دوره­ای داشته باشد یا بطور مداوم روی دهد(سید محمدی،1393).
مشکلات روانی – اجتماعی نظیر فقدان تحریک، غفلت، موقعیت های زندگی استرس زا و مشکلاتی در رابطه والد- فرزند ممکن است عوامل آماده ساز در اطفال و کودکان خردسال باشند. یکی از اثرات جانبی این اختلال سوءتغذیه است که ممکن است با تاخیر در رشد ارتباط داشته باشد و بر رشد و توان یادگیری تاثیر منفی بگذارد. برخی افراد بزرگتر مبتلا به اختلال خوردن به دلیل نامطلوب بودن اجتماعی نشخوار عمدا مصرف غذای خود را محدود می­کنند؛ بنابراین امکان کاهش وزن یا کم وزنی وجود دارد. در کودکان بزرگتر، نوجوانان و بزرگسالان بیشتر احتمال دارد که عملکرد اجتماعی به صورت نامطلوب تحت تاثیر قرار بگیرد(سید محمدی،1393).
[1] pica, avoidant/restrictive food intake
[2] rumination disorder
[3] avoidant/restrictive food intake
[4] anorexia nervosa
[5]  bulimia nervosa
[6] binge-eating disorder
لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:
بررسی رابطه ­ی بین مکانیزم­های دفاعی، طرحواره­های ناسازگار اولیه و دشواری تنظیم هیجانی با رفتارهای بیمارگونه­ی خوردن