متفرقه

چگونه مانع استرس مسافرت شویم؟

طی ایام تعطیلات، آدما به جاهای مختلفی سفر می کنن. سفر در هر وقتی می تونه استرس زا باشه، چون لباسای مناسب واسه سفر باید ورداشته شن، کودکان رو باید آماده کرد و … . در این مطلب ۶ نکته رو واسه کاهش استرس درزمان مسافرت واسه شما می گیم.

استرس سفر

  1. وضعیت رسیدن به فرودگاه، راه آهن و موقعیتای دیگه رو آزمایش کنین.

خیابونای شلوغ، هوای سرد و تاخیر غیرمنتظره وسیله مسافرتی (مثل هواپیما) همه بر استرس سفر اثر دارن و شما نمی تونین این عوامل رو کنترل کنین.

فرض کنین به یکی و یا همه این موارد برخورد کنین و نتونین اونا رو عوض کنه، پس چه کنین؟ بهترین کار اینه که بر خودتون مسلط باشین و آرامش خود رو حفظ کنین.

از قبل فکر کنین که ممکنه با یکی از این عوامل استرس زا برخورد کنین. بنابر این یه روش واسه کسب آرامش و کنترل استرس در ذهنتون در نظر بگیرین تا به اصطلاح از کوره در نرید.

اگه هم با وسیله نقلیه خودتون می خواین سفر کنین، تلاش کنین وقتی که خیابونا خلوته (مثل صبح زود) از شهرتون خارج شید تا به ترافیک نخورین.

در جاده هم هیچ عجله ای نداشته باشین تا زودتر به مقصددتان برسین، چون شما واسه تفریح و گردش بیرون اومدید و اگه قرار باشه در بین سفر هم مرتبا استرس زودتر رسیدن رو داشته باشین، دیگه آرامش دارید. پس با حوصله و با سرعت ایمن رانندگی کنین تا خطری واسه شما و خونواده تون پیش نیاد.

  1. زمان کافی در اختیار داشته باشین.

از قبل طوری برنامه ریزی کنین که زمان کافی واسه رسیدن به فرودگاه، ترمینال و راه آهن و انجام اعمال لازم در اونجا رو داشته باشین؛ به طور مثال ترافیک خیابونای شلوغ ممکنه باعث تاخیر شما در رسیدن به مقصد شه.

آدمایی که با خونواده به سفر می رن، نسبت به کسائی که فقط به مسافرت می رن، به زمان بیشتری نیاز دارن.

اگه از قبل واسه مسافرت خود برنامه ریزی داشته باشین، در این صورت زمان کافی واسه مقابله با هرگونه واقعه غیرمنتظره رو دارید و اضطراب و استرس شما کم می شه

این رو یادتون باشه که اگه زودتر به فرودگاه، ترمینال و راه آهن برسین و در اونجا منتظر بمونین، آرامش بیشتری دارید تا این که دقیقا موقع حرکت وسیله مسافرتی، به محل برسین.

اگه هم با وسیله نقلیه خودتون می خواین سفر کنین، طوری برنامه ریزی کنین وقتی که جاده خلوت تره، رانندگی کنین تا استرس کمتری داشته باشین؛ مثلا شب قبل از مسافرت، زودتر بخوابین تا صبح زود از منزل خارج شید. حتما یادتون باشه که قبل از سفر باید به مقدار کافی بخوابین تا موقع رانندگی دچار خواب آلودگی نشید. یه ثانیه خوابیدن راننده در بین رانندگی، عواقب خطرناکی به دنبال داره.

  1. چند واقعه غیرمنتظره رو پیش بینی کنین.

بعضی شرایط واقعا غیرمنتظره هستن، مثل تصادف. مثلا آژانس گرفتین تا به ترمینال برسین، ولی یهو ماشین آژانش تصادف می کنه و شما مجبور میشین ماشین دیگری بگیرین.

همیشه زمان حرکت وسیله مسافرتی، آب و هوا، ترافیک و … رو قبل از حرکت بررسی کنین تا از بروز استرس جلوگیری کنین.

  1. کودکان رو سرگرم کنین.

اگه زمان حرکت وسیله مسافرتی تاخیر داره، باید حواس کودکان رو با سرگرمیای جور واجور، مشغول کنین تا خسته نشن و اذیت نکنن. در وسیله نقلیه خودتون هم باید اونا رو سرگرم کنین.

از اونجا که کودکان هنگام گرسنگی، اضطراب و استرس بیشتری خواند داشت و بیشتر اذیت می کنن، بنابر این همیشه درزمان سفر مقداری خوراکی همراه خودتون داشته باشین تا سر موقع به کودکتون بدین.

  1. لباس کودک رو عوض کنین.

بعضی لباسای کودک رو درون کیف دستی خود بذارین تا اگه کودک لباس خود رو کثیف کرد، بتونین خیلی راحت اون راعوض کنین.

بهتره لباسای راحت به تن کودک کنین که راحت بتونین اون رو تعویض کنین.

  1. واسه تعطیلات آینده برنامه داشته باشین.

اگه قبلا به جایی رفته اید که براتون مطلوب نبوده، با خونواده خود مشورت کنین که این دفعه به چه مکانی سفر کنین.

بهتره سه هفته قبل از تعطیلات، برنامه سفر خود رو طراحی کرده باشین.

در تقویم خود یادداشت کنین که چه روزی می خواین به مسافرت برید و با آرامش برنامه سفر خود رو شروع کنین.

درمان استرس با دکتر اوز

تاثیر استرس بر تیروئید چیه؟

استرس بازنشر تبیان مقاله در مورد استرس کاهش استرس