متفرقه

چگونه مبلمان و لوازم چوبی خانه را رنگ کنیم؟

یکی از رازهای مهم رسیدن به نتیجه ای خوب و ایده آل در نقاشی و رنگ آمیزی وسایل چوبی، زیرسازی خوب و توجه کافی به تعمیر و بررسی جزئیات وسیله، سمباده کشیدن سطح و پرکردن خلل و فرج (برآمدگی) ایجاد شده در سطح وسیله، در طول زمونه. پس قبل از شروع کار، با حوصله واسه زیرسازی و انجام این اقدامات وقت بذارین. واسه رسیدن به نتیجه ای حرفه ای، سمباده کشی سطح رو جدی بگیرین و این کار رو هم قبل از آستر و هم بین لایه های آستر (بتونه) انجام بدین. واسه سطوح سخت و وسایل بزرگ تر از سمباده های برقی و واسه قسمت های کوچیک تر و جزئیات وسیله، از سمباده دستی استفاده کنین.

پس از سمباده کشی به اندازه کافی به پیاده سازی یه لایه آستر (بتونه) مرغوب با کیفیت بالا به عنوان اولین لایه بپردازید. اگه می خواید از رنگی تند و تیره واسه اون وسیله چوبی استفاده کنین، در مورد رنگ مناسب آستر (بتونه)، از فردی که در این مورد آگاهی داره سوال کنین. چون رنگ آستر می تونه تاثیر زیادی بر جلوه رنگ پایانی بزاره. پس از آستر کشی مناسب، به پیاده سازی لایه هایی از رنگ اصلی بپردازید تا جایی که به نتیجه مطلوب با درخششی چشم نواز برسین.

نکته: واسه اطمینان از نتیجه سمباده کشی، روی سطح چوب رو دست بکشین و مطمئن شید به طور کامل صاف و یکدست شده باشه.

رنگ آمیزی مبلمان و وسایل چوبی:

سطح چوب رو به خوبی سمباده بکشین و تا رسیدن به سطح به طور کامل نرم و صاف این کار رو ادامه بدید.

یه لایه آستر (بتونه) رو روی سطح از طریق قلم مو پیاده کنین و به مدت یه شب اجازه بدید تا به طور کامل خشک شه.

هم اینکه ببینین: فال چوب

روی اولین لایه آستر رو که به طور کامل خشک شده به آرومی سمباده بکشین تا جایی که دوباره سطح به طور کامل صاف و یکدست شه و بتونه اضافی از روی اون جدا شه. بعد لایه دوم آستر رو روی لایه اول پیاده کنین و بذارین مدت یه شب بمونه تا خشک شه.

بعد یه لایه از رنگ اصلی رو با قلم مو روی سطح بذارین و اجازه بدید به طور کامل خشک شه. پس از اینکه خشک شد سطح رو دوباره به آرومی سمباده بکشین و ذرات زائد کنده شده از سطح که پس از سمباده کشیدن به وجود اومده ان رو با دستمالی از روی سطح وردارین و لایه دوم رنگ رو روی سطح پیاده کنین و بذارین تا خشک شه.

پلی اورتان رو به آرومی روی سطح اسپری کنین و بذارین خشک شه بعد یه لایه دیگه از اون رو روی سطح اسپری کنین و بازم اجازه بدید تا خشک شه.

یه نقاشی خوب و اصولی می تونه پتانسیل های یه وسیله چوبی قدیمی رو دوباره شکوفا کنه و اون رو به عنصری نو و قشنگتر در دکوراسیون تبدیل سازه.

رنگ آمیزی چوب به صورت چرمی

اینجا تکنیکی واسه نقاشی سطوح چوبی به شما معرفی می کنیم که نتیجه کار جلوه ای مثل چرم می شه. در این فوت وفن به مقداری مایع براق کننده و رقیق کننده رنگ (تینر) نیازه تا جلوه کار قشنگ تر از کار در بیاد. رنگ های مختلفی رو واسه این فوت وفن می توان استفاده کرد. مثل قهوه ای تیره، قهوه ای مایل به قرمز و… که تنها باید مقداری از رنگ زمینه تیره تر باشه. واسه اجرای این فوت وفن باید زمینه سطح طبق چیزی که در مطلب قبل گفته شد به صورت ساده رنگ آمیزی و به طور کامل خشک شه و بعد این فوت وفن روی اون به اجرا دربیاد.

چگونگی اجرای فوت وفن رنگ آمیزی چرمی:

دور تا دور سطح مورد نظر رو با در نظر گرفتن حاشیه، نوار چسب بچسبونین. اول مایع لعاب (براق کننده) و رنگ قهوه ای و رقیق کننده رنگ رو به نسبت های مساوی با هم ترکیب کنین. پس از اینکه رنگ زمینه روی سطح اجرا و خشک شد. از قلم مو استفاده کنین و این محلول براق کننده رو سرتاسر سطح چوب پیاده کنین.

در حالی که هنوز محلول رنگ روی سطح خیسه، ورق روزنامه ای رو روی سطح به صورت باز بذارین و پس از چند ثانیه اون رو بلند کرده و دوباره روی همون قسمت بذارین. این کار رو روی تموم قسمت های سطح انجام بدین.

بازم در حالی که ترکیب رنگ و براق کننده روی سطح خیسه دستمال نرمی رو در دست خود جمع کنین و روی سطح به آرومی ضربه بزنین. حال بذارین تا رنگ به طور کامل خشک شه بعد چسب دورتادور سطح رو وردارین.

روی سطح یه یا دو لایه واکس پیاده کنین تا سطح کار جلا داده شه. واسه رسیدن به جلوه ای حرفه ای تر و نگه داری بهتر از سطح چوبی، می تونید قبل از واکس، یه لایه پولیش روغنی روی سطح بمالید.