چگونه مراقب دزدان اتومبیل خود باشید

چگونه مراقب دزدان اتومبیل خود باشید

با وجود پیشرفت خیره کننده پلیس در مقابله با سرقت خودرو، هنوزم این نوع پرونده ها قسمت بزرگی از جرایم اجرایی کشور رو تشکیل میده. سرقت خودرو الان یکی از نگرانی های جدی پلیس در کشورای جور واجور دنیاس. براساس آماری که چندی قبل از طرف پلیس فدرال آمریکا منتشر شد، در این کشور هر ۱۳ ثانیه یه خودرو سرقت می شه و بیشتر این خودروای سرقتی هم از طرف باندای مافیایی به دیگر کشورا منتقل و به فروش می رسه.

مشکل سرقت خودرو در کشورمون هم سالای زیادیه که مشکلاتی رو واسه صاحبان خودروها، پلیس، بیمه ها، دستگاه قضایی و… به وجود آورده. خودروهای پرتیراژ داخلی مورد علاقه سارقانه و باوجود هشدارها و پیگیریای انجام شده واسه ارتقای امنیت این خودروها، سارقان بازم بدون هیچ سختی ای خودروا رو سرقت می کنن و روزی نیس مالباختگان در دادسرای خاص ای که در این رابطه تشکیل شده واسه پیدا کردن خودروی خود از مسئولان درخواست مساعدت نکنن.

– سارقان حرفه ای خودرو

تاریخ اولین سرقت خودرو در کشور هنوز معلوم نیس، اما با تشکیل شعبه ای در پلیس آگاهی با عنوان اداره مقابله با سرقت وسایط نقلیه که از قدیمی ترین شعبه ای پلیس آگاهیه؛ خود نشون میده این نوع جرم با گذشت زمان با پیچیدگی خاصی همراه بوده و امروزه این شعبه به دو اداره جدا از هم در رابطه با سرقت موتورسیکلت و سرقت خودرو تفکیک شده.

– خودروی دوست داشتنی سارقان

امروزه خودرو جایگاه خاص ای پیش مردم داره و سارقان هم تمایل زیادی به سرقت خودرو دارن. یکی از اقدامات پلیس آگاهی واسه مقابله با سارقان و پیشگیری از سرقت، شناسایی آسیبای مربوط به تولید خودرو و امنیت اوناس. به خاطر همین، هر سال پلیس با دعوت از خودروسازان تعدادی از سارقان حرفه ای رو هم از زندان به پلیس آگاهی منتقل کرده و از اونا خواسته می شه شکل های جور واجور خودروا رو سرقت کنن و با تعیین زمان واسه سرقت هر خودرو پیشنهاد های لازم رو به خودروسازان ارائه می کنن. واسه نمونه در یکی از این نشستا، از یکی از سارقان حرفه ای پرسیدم واسه سرقت خودروی پراید چه مدت زمان نیاز داری؟ جوون دزد خنده ای کرد و گفت: باورکن ما خودروی پراید رو سرقت نمی کنیم، بلکه اون با دیدن ما خود به دنبال ما راه میفته!

از نگاه پلیس، تلاش خودروسازان در مورد اقدامات تامینی مطلوبه، اما این اقدامات کامل نیس و بازم باید واسه افزایش ضریب امنیت اجناس خود تلاش کنن. چون در کنار سرقت خودرو، سارقان علاقه مند به دزدیدن وسایل داخل خودرو و قطعات هستن و از قطعه سازان خواسته شده هم جهت با “هویت سازی” واسه قطعات خودروشان کارایی بکنن. با این حال، آمارها نشون میده ۷۰ درصد خودروهای سرقتی به صورت ول شده کشف می شه؛ یعنی مجرمان واسه هر کاری مبادرت به سرقت خودرو و پس از اعمال مجرمانه خودرو رو رها می کنن، البته بیشتر از ۹۰ درصد خودروهای سرقتی بوسیله پلیس کشف می شه، اما افزایش ایمن سازی خودروها در مقابله با سرقت، یه مطالبه طبیعی واسه شهروندانه.

– آمار سرقت در ایران

براساس آمارهای ارائه شده از طرف پلیس، روزانه به طور میانگین نزدیک به ۵۰ دستگاه خودرو سرقت می شه که به همین اندازه هم خودروی سرقتی کشف می شه. هر چند در چند سال گذشته با پیشنهاد ها و هشدارای پلیس اندازه سرقتا رو به کاهشه و خودروسازان هم تلاش در ارتقای امنیت خودروای تولیدی دارن، اما نباید از نظر دور داشت روش و شگردای سرقت بسیار متفاوت تر از گذشته س.

– روش های سرقت

در رابطه با روش و شگردهای سرقت که هر روز با یه روش انجام می شه، باید بیان کرد الان بیشترین نوع سرقت خودرو به کار گیری شاه کلید و تخریب شیشه س. از جمله روشای دیگری که میشه به اون اشاره کرد، سرقت خودرو با جرثقیله که در این روش سارقان با شناسایی خودروایی که به مدت طولانی از طرف صاحبانشون رها می شه با کرایه جرثقیل این خودروها رو سرقت می کنن.

یادمون نره دزدهای خودرو از جمله سارقان فرصت طلبی هستن که مترصد لحظه ها هستن. بارها تماشاگر بوده ایم مالک یه خودرو ـ واسه دقایقی مثلا واسه خرید روزنامه یا سیگار ـ خودرو رو به حالت روشن گذاشته و همین فرصت کافی بوده تا سارقان با نشستن پشت فرمون، خودرو​ رو سرقت کنن.

روش دیگه در سرقت خودرو باندهای معروف به سند نمره س. در این روش، سارقان با خرید خودروهای تصادفی که بشدت آسیب دیده با انتقال اسناد مالکیت به نام خود بدون این دست اون دست کردن خودروی مشابه رو سرقت کرده و اسناد و مدارک خودروی تصادفی رو جانشین خودروای تصادفی می کنن که این نوع سرقت و باندهای سند نمره امروزه یکی از معضلات جدیه که بارها پلیس آگاهی هم درخواست کرده خودروای تصادفی بدون انتقال اسناد مالکیت به اوراقچیا فروخته شه. اما با اینحال درخواست هنوز اقدامی در این مورد انجام نشده و این روند بسترای مناسب رو واسه اعمال مجرمانه سارقان جفت و جور کرده.

خرید خودرو با چکای جعلی هم از جمله سرقتای مربوط به این حوزه س که در اون سارقان با دیدن آگهیای مربوط به فروش خودرو در ساعات پایانی روز با فروشنده قرار ملاقات گذاشته و به دلیل اون که بانکا در این ساعت تعطیله، اونا با ارائه چکای جعلی و پرداخت مبالغ ناچیزی پول، خودرو رو از فروشنده دریافت و متواری می شن. ضمن اینکه این نوع سارقان به قول خودشون طعمه های چرب رو روش زوم کرده و با ظاهری آراسته و معرفی خود به عنوان دکتر و مهندس و… فروشنده رو بدون هیچ سختی ای گول مالیده و خودروا رو سرقت می کنن.

امتحان خودرو هم هنگام خرید از دیگر شگردهای سارقانه که در اون فرد دزد با جلب اعتماد فروشنده، اول یه خودروی سرقتی ارزانقیمت رو پیش فروشنده به امانت گذاشته و بعد به بهونه امتحان خودرو​ رو سرقت می کنن. پیچیدگی رو به رشد اعمال مجرمانه به سرقت خودرو و حرفه ای تر شدن سارقان منجر شده و روش ها و روش های رایج سرقت خودرو رو به اندازه غیرقابل احصایی رسونده، از همین رو پوشش تموم روشای سرقت خودرو اگه هم غیرممکن نباشه، بسیار سخته.

با این حال در ادامه یه سری های دیگه از شگردهای سرقت خودرو رو هم که با در نظر گرفتن پرونده های رسانه ای شده عمومیت داشته ​می خونین؛

ـ سرقت حرفه ای که با بازکردن قفل در و بریدن زنجیر و قطع دزدگیر و خنثی کردن هرگونه لوازم ایمنی شکل میگیره.

ـ سرقت همراه با زورگیری با اسلحه سرد و گرم

ـ سرقت به روش خوراندن مواد مسموم و آغشته به مواد بیهوشی و خواب آور

ـ سرقت به روش سوارشدن زنان دزد و جلب اعتماد راننده

ـ سرقت به روش کلاهبرداری و واردشدن به جهت معامله و خرید خودرو

ـ سرقت خودرو از جلوی در منزل و وقتی که راننده واسه باز و بستن در پارکینگ از خودروی روشن پیاده می شه.

ـ سرقت از راه ساختن سوئیچ که معمولا بوسیله دوستان، آشنایان و بعضی وقتا تعمیرکاران که خودرو در اختیارشون گذاشته می شه، صورت میگیره.

ـ سرقت با صحنه سازی که یه نزاع ساختگی ایجاد می شه. وقتی حواس راننده پرت می شه، سارقان اون رو به سرقت می برن.