متفرقه

چگونه مطالعه کنیم تا فراموش نکنیم؟

exam

اگه ساعتای زیادی رو صرف درس خوندن میکنین اما نتیجه مناسبی نمیگیرین مشکل شما روش مطالعه کردنتون است، در این مقاله با ما همراه شید تا یاد بگیرین که چیجوری با کمترین تلاش بهترین نتیجه رو به دست بیارین.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ سال هاست که با فرا رسیدن خرداد ماه، خیلی از دانش آموزان و دانشجویان درصدد جدی گرفتن بیشتر دروس خود بر میان. با اینکه آشنایی و بهره گرفتن از راهکارهای نگهداشتن بهتر مطالب موثر هستن اما بهتره این حقیقت رو هم به خاطر داشته باشیم، ورود حجم خیلی از مطالب که باید در فاصله وقتی ۴ ماه و نیم با گذر از حافظه کوتاه مدت، در حافظه دراز مدت جای می گرفتن، اونم در طول مدت کوتاه، نظام مغز رو با مشکل مواجه می کنه.

از این موضوع هم آگاهی دارین که عواملی چون ضریب هوشی، شرایط محیطی، وضعیت خانوادگی و اقتصادی، نوع تغذیه و شرایط اقلیمی هم اثرات زیادی در روند یادگیری دارن. با تموم اینا اگه از بهره هوشی متوسطی هم بهره مند باشین، به کار گیری راهکارهای ارائه شده در این نوشته به خاطر افزایش یادگیری، واسه تون موثر هستن. البته این احتمال هست که تکنیکای برشمرده، واسه تموم افراد کارآیی برابری نداشته باشن اما شاید بعضی از این راهکارها در کنار روشای شخصی که خود اونا رو به کار می گیرین، تغییر زیادی در روند یادگیری تون به وجود آورد. این تکنیکا رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم:

۱. از خودکارها یا هایلایترهای رنگی استفاده کنین

به کار گیری خودکارها یا هایلایترهای رنگی موقع مطالعه می تونه در نگهداشتن بهتر مطالب به شما کمک کنن.

۲. مطالبی که مطالعه می کنین در تلگرام با دوستان تون به بحث و رد و بدل کردن بذارین

در تلگرام با دوستای خود بعضی از سئوالای درسی رو به رقابت بکشین. اگه قادر به پاسخگویی به اونا نبودین، به دنبال جواب درست بگردین. در اینجور گفتگوهای آنلاینی از صحبت در مورد حواشی دوری کنین.

۳. موسیقی میتونه باعث افزایش تمرکز شه

خصوصا اگه از اختلالاتی چون بیش فعالی رنج می برید، استفاده همزمان از موسیقیای مناسب، به افزایش تمرکزتون منجر می شه.

۴. در فواصل درس خوندن، مکان حضور خود رو تغییر بدین

با اینکه کتابخانه ها بهترین مکان واسه مطالعه به حساب میان اما بعضی وقتا لازمه به مکانای دیگری چون کافی شاپ رفته و روند مطالعه خود رو پیگیری کنین.

۵. صدای خود رو موقع مطالعه مطالب ضبط کنین که در آینده بتونین دوباره اونا رو بشنوین

بعضی از دانشجویان می گن، وقتی که صدای ضبط شده خود رو می شنون، مطالب رو بهتر به خاطر می سپارند.

۶. بعضی وقتا هم استراحت کنین

تحقیقات و پژوهشای فراوون انجام پذیرفته نشون داده، ساعات طولانی درس خوندن، بدون کمی استراحت کردن، نتیجه معکوسی رو داره.

۷. وقتی که استرس دارین، دست از مطالعه وردارین

بعضی وقتا استرس حاصل از نتیجه آزمون دلیل می شه، تمرکز خود رو از دست بدین و نتونین خوب بخونین. پس بهتره در اینجور زمانایی دست از مطالعه کردن ورداشته و به خودتون بگید، این تنها یه آزمونه و جریان رو واسه خود ساده تر بگیرین.

۸. از راهکارهای چشمی کمک بگیرین

واسه نگهداشتن فهرستی از مطالب، از تصاویر کوچیک در کنار مطالب استفاده کنین. با انجام این کار، در زمان حضور در آزمون و در وقتی که ذهن تون به طور کامل خالی می شه، تصاویر واسه نگهداشتن مطالب به کمک شما میان.

۹. تغذیه مناسب در این دوران رو جدی بگیرین

بعضی از دانش آموزان و دانشجویان بر اون باورند که با غذا خوردن بیشتر از اندازه احساس خواب آلودگی می کنن. اما وقتی که به جای خوردن غذاهای پرحجم، میوه ها رو جانشین می کنن، احساس بهتری دارن.

۱۰. یادداشت ورداری کنین

خصوصا در مورد آزمونای کتبی با یادداشت ورداری، موقع جواب دادن به سوالات، جواب رو بهتر به خاطر میارید.

۱۱. یادتون نره که نمره ای که از آزمون دریافت می کنین، بیان کننده همه کارکرد شما نیس

خیلی هم نگران نمره دریافتی خود نباشین. اگه نمره شما پایین هم باشه، دنیا به پایان خود نمی رسه. پس با دیدن نمره خود شوک نشید.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

ما چیجوری