متفرقه

چگونه مطلبی را سریع حفظ کنیم؟

مردم همیشه با همدیگه در مورد این موضوع شوخی می کنن که تنها چیزی که واقعا در مدرسه “یاد گرفتن” نگهداشتن مطالبه. اما اون طور که از ظواهر امر پیداست واسه خیلی از ما این موضوع صدق نمی کنه و حتی ما این مورد رو هم خوب در مدرسه فرا نگرفته ایم.

چیجوری چیزها رو خیلی راحت یادمون باشه؟

به گزارش مجله آلامتو به نقل از lifehack؛ اگه شما از خیلیا سوال کنین که راه به یاد آوردن سریع چیزها و یا نگهداشتن اونا چیه، بیشتر افراد شاید به شما خواهند گفت که این کار فقط با تکرار شدنیه. اما این اصلا غلطه و با واقعیت فاصله ی زیادی داره.

اگه می خواین چیزی رو به سرعت و به طور کامل حفظ کنین تا بتونین در شرایط لازم اون رو به یاد بیارید شک نداشته باشین تکرار زیادتر از اندازه به شما کمک چندانی نمیکنه. مسئله این جاست که یادآوری چیزی نیاز به یادگیری اون داره و افراد متفاوت از راه های مختلفی واسه یادگیری سریع استفاده می کنن.

در این مقاله، شما هنر به خاطر آوردن همه چیز رو فرا میگیرین تا بتونین مقدار اطلاعات زیادی رو در مدت کوتاهی به حافظه تون بسپارین. قبل اینکه شروع کنین، باید از سبک یادگیری خود بدونین. قبل از شروع، باید بدونین که: شما یه یادگیرنده شنیداری، چشمی یا تجربی هستین و از کدوم یکی از این روش ها واسه نگهداشتن اطلاعات بهره می جویید؟

اگه شما یادگیرنده شنیداری هستین، موثرترین راه درک اطلاعات واسه شما از راه شنیدن مطالبه. همونجوریکه می تونین تصور کنین، یادگیرندگان چشمی، چیزی رو که ببینن بهتر به خاطر خواهند سپرد. و یادگیری تجربی هم بیشتر مثل یادگیری از راه حوادث و تجربیات و یا انجام دادن کاری به صورت عملیه.

واسه پیدا کردن سبک یادگیری خود این تست رو امتحان کنین.

بیشتر ما دست کم از دو دسته از مواردی که گفته شد واسه یادگیری استفاده می کنیم، اما من می خوام به شما نشون دهم که کدوم گاما واسه سبک یادگیری شما مناسب تره، پس با اطلاع از موارد زیر می تونین به سرعت همه چیز رو فرا گیرید.

  1. آماده سازی فضا

واسه این که بتونین به بهترین راه ممکن از جلسه آموزشی خود استفاده کنین، به این توجه کنین که چه محیطی رو واسه نگهداشتن اطلاعات انتخاب می کنین. واسه بیشتر مردم، منطقه آموزشی باید محوطه ای باشه که در اون حواس فرد کمتر پرت شه، هر چند بعضی از افراد تکامل یافته تر، یادگیری در مناطق عمومی رو بهتر می دونن.

پس شما می تونین گامای جور واجور چگونگی یادگیری خود رو با کشف فضایی که واسه نگهداشتن همه چیز مفیدتره شروع کنین. پس از اون کمی چای بخورین. تحقیقات علمی زیادی وجود دارن که در اونا به چای سبز به عنوان یه کاتالیزور طبیعی که واسه بهبود حافظه خوبه تاکید شده.

سخن گفتن و توانایی ما واسه به یاد آوردن اطلاعات، به قدرت نورونای درون مغز ما، که بوسیله سیناپسا به هم وصل شدن بستگی داره. هرچه بیشتر سیناپسای خود رو رو تمرین بدید، اونا قوی تر می شن و این باعث تقویت حافظه شما خواهد گردید.

همونطور که ما بزرگ تر میشیم، مواد شیمیایی سمی به نورونا و سیناپسای موجود در مغزمون آسیب می رسونن، و منتهی به از دست دادن حافظه و حتی فراموشی می شن. با این وجود، چای سبز شامل ترکیباتیه که این سمیت رو کاهش داده و سلولای مغز شما رو دائم فعال نگاه می داره.

  1. ضبط اون چیزی که به حافظه می سپارید

این کار به خصوص در وقتی خوبه که شما در نظر دارین اطلاعات یه سخنرانی رو حفظ کنین. از یه دستگاه ضبط صوت واسه ثبت تموم واقعیتای عنوان شده در سخنرانی استفاده کنین و بعدا به اونا گوش بدید. اگه می خواین یه سخنرانی رو به یاد بیارین، با صدای بلند اون رو قرائت کرده و ضبط کنین و بعدا به اون گوش بدید.

این روش می تونه واسه یادگیرندگان شنیداری بسیار به درد بخور باشه. کاملا معلومه که، این روش بیشتر واسه یادگیرندگان شنیداری خوبه، اما بقیه گروه ها هم می تونن از اون بهره ببرن، چون این روش تضمین می کنه که شما از یه سخنرانی بیشترین استفاده رو میبرین و به شما کمک می کنه تا اطلاعات لازم رو هر چی سریع تر بیاموزید.

روش های نگهداشتن سریع درس

روش های نگهداشتن سریع درس

  1. همه چیز رو بنویسین

قبل از این که تلاش کنین تا همه چیزایی رو که در حافظه تون ذخیره شده به یاد بیارید، از نوشتن و دوباره نویسی اطلاعات استفاده کنین. این کار به شما کمک می کنه تا اون چه که در حال تلاش واسه حفظ کردنش هستین بهتر در حافظه تون موندگار شه.

انجام این کار در حالی که به ضبط صوت خود گوش می دید می تونه به شما کمک کنه تا خیلی از اطلاعات لازم رو به حافظه بسپارین. این کار واسه یادگیرندگان با تجربه مفیدتره.

  1. یادداشتای خود رو بخش بندی کنین

حالا که همه چیز رو تو یه مجموعه از یادداشتا نوشتید، بهتره اونا رو به بخشای مختلفی تقسیم کنین. این کار واسه یادگیرندگان چشمی ، روش بسیار خوبی به حساب میاد، مخصوصا اگه از کدنویسی رنگ واسه تفاوت موضوعات جور واجور استفاده کنن شک نداشته باشین همه چیز بهتر در حافظه شون ذخیره می شه.

این روش به شما کمک می کنه تا همه چیز رو به بخشای مختلفی تقسیم کنین و اطلاعات لازم رو به صورت بخش بخش در مغز خود نگهداری کنین

  1. به کار گیری تکرار واسه ذخیره سازی تجمعی

هر خط از متنی رو که می خواین حفظ کنین، چندین بار تکرار کنین و تلاش کنین اون رو بدون نگاه کردن به متن اصلی به یاد بیارین. پس از اینکه بخشی از مجموعه متن رو نگهداشتین، با اضافه کردن اطلاعات جدید به اون چه که یاد گرفتین، اطلاعات تجمعی جدیدی رو در مغز خود بسازین.

این کار باعث می شه که همه اطلاعاتی که با خود تکرار کردین در حافظه کوتاه مدتتان ذخیره شه. این کار رو تا جایی ادامه بدید که بخش مورد نظر رو به طور کامل حفظ کنین و بتونین همه چیز رو خوب یادتون باشه. بعد به بخش دیگه برید و تکرار مطالب اون بخش رو هم شروع کنین و این کار رو ادامه بدید تا وقتی که تموم متن در حافظه تون ذخیره شه.

این روش جزو یادگیری چشمی طبقه بندی می شه، اما اگه متن خود رو با صدای بلند قرائت کنین، اون گاه جزو یادگیری شنیداری هستش.

چیجوری مطالب رو یادمون باشه؟

  1. تلاش کنین چیزی که رو که نگهداشتین بنویسین

پس از اینکه تموم بخشای مورد نظر رو نگهداشتین، بهتره اونا رو به یاد آورده و روی یه کاغذ بنویسین. این با ایجاد تجربه به یادآوری همه چیزایی که آموخته اید کمک می کنه.

  1. مطالبی رو که آموخته اید به کسی (یا خودتون) آموزش بدید

وقتی که من به مدرسه می رفتم موثرترین روش واسه من ، این بود که اطلاعات خود رو به شخص دیگری آموزش دهم. شما می تونین این کار رو به راه های مختلفی انجام بدین. می تونین علم خود رو به کسی که در کنارتون نشسته س ، به همکلاسیتان و یا حتی به خودتون بیاموزید.

اگه چیزی که آموخته اید باید به صورت شفاهی عنوان شه، پس این کار رو در مقابل کسی انجام بدین تا دریابید که می تونین متن مورد نظر رو در مقابل مخاطبان اصلی خوب بگید یا خیر. روش مورد علاقه من اینه که آزمایشای دیگری رو هم انجام دهم.

مثلا اطلاعات مهم رو در متن اصلی پیدا می کنم و پیش بینی می کنم که چه سوالی ممکنه از بین اونا مطرح شه. و بعد از سوالت چند گزینه ای، تشریحی و چیزای دیگه ای به جز اینا واسه ارائه اطلاعات در فرمت آزمون استفاده می کنم و بهتره بدونین که این روش بیشتر واسه من موثر بوده.

این مورد هم جزو یادگیری تجربیه، چون شما در حال تمرین و دستکاری مفاهیمی هستین که اونا رو قبلا یاد گرفتین.

  1. دائم به مواردی که ضبط کردین گوش بدید

در بین انجام وظایف دیگه خود مانند شستن لباسا یا رانندگی، با گوش دادن به اون چه که قبلا ضبط کردین، اطلاعات مورد نظر رو دوباره یادآوری کنین. این روش مطمئنا جزو یادگیری شنیداریه، اما می تونه واسه تقویت همه چیزایی که در حافظه کوتاه مدت خود ذخیره کردین استفاده کرده شه.

  1. به خودتون استراحت بدین

در آخر، اجازه بدید ذهن شما کمی نفس بکشه. به مدت کوتاهی به اون چه که آموخته اید فکر نکنین و تلاش کنین کمی استراحت کنین. پس از اون دوباره روی مطالبی که آموخته اید تمرکز کنین و تلاش کنین اونا رو به یاد بیارید. در اینجاس که متوجه میشین کدوم بخشا رو بهتر به ذهنتون سپرده اید و کدوم بخشا رو از یاد بردین و بنابر این می تونین بر بخشایی که در اون ضعف دارین تمرکز کنین.

پس بهتره همین الان دست به کار شید و این مراحل رو امتحان کنین و می بینید که یادآوری چیزها بسیار ساده تر می شه و چیزای بیشتری رو به حافظه تون خواهید سپرد.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

اختصاصی خبرهای داغ روز چیجوری