متفرقه

چگونه مهارت مشاهده خود را تقویت کنیم؟

سپتامبر 20, 2019

مهارت مشاهده خوبی دارین؟ مهارت مشاهده خیلی بیشتر از اون چیزی که فکر میکنین در آینده و موفقیت شما موثره.

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت چیجوری؛ تا حالا احساس کرده اید که تو یه حباب زندگی می کنین و با احتمال خیلی کم به دنیای دور و بر تون توجه می کنین؟

همین حالا خودتون امتحان کنین. اسم سوپرمارکتی که هر روز در راه رسیدن به محل کار از کنار اون رد می شید، یادتون میاد؟ جزئییات تصادفی که هفته پیش شاهدش بودین چیجوری؟ چقدر از مشکلاتی که بین همکاران تون هست اطلاع دارین؟ متوجه غلط املاییِ از قصد در جزئیات در چند خط قبل شدید؟

همه ی ما بعضی وقتا در افکارمون غرق می شیم یا چندین روز بدون اینکه بفهمیم به صورت خودکار و بدون فکر کردن کارای مون رو انجام می بدیم. بعضی وقتا هم اونقدر حجم اطلاعات دریافتی هر روزه زیاده که سخت می شه تحت اثر چیزی قرار گرفت و به افراد ، مکان ها، موقعیت ها و اتفاقات جور واجور توجه نشون داد.

اما حالا خوبیش اینه بهبود قدرت مشاهده کار خیلی سختی نیس و در این مقاله چندتا از راه های آسون اون رو بررسی می کنیم:

مشاهده

وقتی تماشاگر چیزی هستین، از حواس تون واسه بررسی چیزی که در مورد اون کنجکاوین استفاده می کنین و تجربه ی به دست اومده رو ثبت می کنین. «دیدن» با «دیدن» فرق داره. دیدن انفعالیه. مثلا، وقتی سرکار می روید ، همه چیزای دور و برتون رو می ببینن، اما با احتمال خیلی کم دنبال چیز خاصی هستین یا یادداشتی برمی دارین که در آینده ازش استفاده کنین. اما مشاهده ، فرآیندیه که در اون به صورت ارادی و از قصد توجه می کنین تا اطلاعات خاصی به دست بیارید.

واسه اجداد قبل تاریخمان مشاهده ی دور و بر مسئله ی مرگ و زندگی بوده و بیشتر مواقع جون سالم به در بردن اونا به مشاهده بستگی داشته. اما دیگه در اون دوران نیستم که هر لحظه در خطر حمله ی حیوانات وحشی باشیم، فقط کافی است حواس مون به ماشین ها و جیب برها باشه! در نتیجه، طبق تحقیقی که دانشگاه اوهایو انجام داده ، این مهارت رو به افوله.

در دنیای امروز، بیشتر اوقات مشاهده دیگه موضوع مرگ و زندگی نیس. با اینحال، مهارت مشاهده هنوز مهمه و بدون اون شایدً اطلاعات مهمی رو از دست می بدید و در نتیجه در تموم جنبه های زندگی تصمیاتی می گیرید که در مورد اون ها بیشترین حد اطلاعات رو ندارین.

به چه دلیل مهارت مشاهده مهمه؟

اینکه به مغزتون یاد بدین مشاهده کنه به شما این امکان رو می دهد تا درمورد مردم، مکان ها، اتفاقات و شرایط دور و بر تون بیشتر بفهمین و یادتون باشه، در واقع در جریان جزئیاتی قرار می گیرید که در حالت عادی شایدً به اون ها توجهی نمی کنین. مشاهده بهتر به شما کمک می کنه تا بهتر درک کنین، با اطلاعات بیشتری نتیجه گیری کنین و مسائل رو به روش بهتری حل کنین.

در نتیجه این مهارت توانایی های فردی و کاری شما رو پیشرفت می دهد و باعث می شه بتونین با مردم و محیط دور و بر تون بهتر رابطه برقرار کنین.

۸ روش واسه بهبود مهارت های مشاهده

مشاهده یه مهارته و مثل هر مهارت دیگری، می تونید اون رو یاد بگیرین و در اون پیشرفت کنین. اگه تمرین کنین، می تونید ذهن تون رو تقویت کنین و مشاهده رو به یه عادت تبدیل کنین.

از همین حالا شروع کنین. این ۸ نکته به شما کمک می کنن تا به یه مشاهده گر خوب تبدیل شید:

۱. موضوع رو بشناسین

مهم نیس که به چی نگاه می کنین، وقتی بدونین که موضوع مورد نظر شما چیه، می تونید این کار رو به طور مؤثرتری انجام بدین. رابطه برقرار کردن بین چیزی که می ببینن و چیزی که می دونین، کلید اصلی مشاهده س. فقط وقتی می تونید یه مشاهده گر باخبر باشین که بدونین یه تیم ، مکان یا پروسه به طور عادی چیجوری کار می کنه. منظورم اینه که کنجکاو باشین و در مورد هرچیزی که در دور و بر تون می گذره کنجکاوی کنین و اطلاعات به دست بیارین.

۲. سرعت تون رو کم کنین و دنیای بیرون رو ببینین

اگه همیشه در حال عجله و دویدن باشین و استرس هم داشته باشین، مشاهده گر بودن کار خیلی آسونی نیس. خودتون رو مجبور کنین که صبر کنین، سرعت تون رو کم کنین، خودخوری های داخلی تون رو متوقف کنین تا بتونین کمی هم به دنیای دور و بر تون توجه کنین. با سرعتی کمتر، کمی بیشتر روی دنیای دور و بر تون تمرکز کنین.

۳. یه چیز جدید امتحان کنین

قدرت مشاهده شما با رفتن به جاهای جدید و امتحان کردن چیزای متفاوت بیشتر می شه. چون این کارا به طور طبیعی آگاهی و تمرکز ذهن شما رو بهبود می دهد. هرچه این کار رو بیشتر انجام بدین، مهارت مشاهده شما بهتر و بهتر می شه. یه پیشنهاد به درد بخور اینه که از موزه ها و گالری ها دیدن کنین، این جور جاها شما رو به تجربه ی چیزای جدید و مشاهده ی دقیق تر اون ها دعوت می کنه.

۴. چیزایی که حواستون رو پرت می کنه، دور بریزین

focus-or-bust

توانایی شما واسه مشاهده به این بستگی داره که چقدر دقت می کنین و تمرکز دارین. روانشناسان فکر می کنند بعد از اینکه حواس تون پرت می شه، ۱۵ دقیقه طول می کشد تا دوباره تمرکز کنین. پس بهتره تا جایی که می تونید چیزایی که حواس تون رو پرت می کنن، از خودتون دور کنین. بعضی وقتا گوشی موبایل و اندازه وسایل الکترونیکی رو کنار بذارین و با خیال راحت، همه چیز رو تحت نظر بگیرین.

۵. بازی کنین

تمرین های ذهنی خوب، مغز شما رو تمرین می دهد و آماده می کنن. رقابت هایی مثل پازل های منطقی یا بازی هایی مثل مکعب روبیک، باعث می شه مغزتون بیشتر فکر کنه و قدرت منطق و دلیل آوردن شما بیشتر شه. یه مغز باهوش تر و چابک تر به شما کمک می کنه تا دید بهتری داشته باشین و اطلاعاتی رو برداشت کنین که بدون این دست اون دست کردن قابل دریافت نیستن یا به اصطلاح «تابلو نیستن»!

اپ های زیادی هم وجود دارن که علاوه بر سرگرمی، واسه مغزتون هم خوب هستن. چند تا از بازی هایی رو که می تونید امتحان کنین، اینجا می ببینن:

Clockwork Brain

Splice

World of Goo

Tiny Thief

Fit Brains Trainer

۶. حافظه تون رو امتحان کنین

حافظه یه جنبه ی حیاتی از مشاهده س. یکی از راه های موثر واسه تقویت حافظه ی دراز مدت اینه که یه تاریخ یا یه اتفاق از گذشته رو انتخاب کنین، بعد هر چی از اون روز به یاد دارین، با بیشترین حد جزئیات ممکن بنویسین.

واسه حافظه ی کوتاه مدت، از بازی کیم استفاده کنین. در این بازی از شخصی می خواهید که واسه شما ۱۵ یا ۲۰ شئ تصادفی انتخاب کنه. یه دقیقه وقت دارین تا اون ها رو بررسی کنین، بعد روی تون رو اون طرف کنین و هرچه یادتون میاد یادداشت کنین. نه فقط اسم اونا، در مورد رنگ، شکل و اندازه هم بنویسین. همین طور که توانایی تون بیشتر می شه، بازی رو سخت تر کنین. مثلاً آیتم هایی اضافه کنین که بوی خاصی دارن یا صدا تولید می کنن تا حس های دیگرتون هم تحریک شه، اما وقتی که واسه بررسی اون ها می گذارید کمتر کنین. می تونید بعد از دو ساعت تلاش کنین از اشیایی که دیده اید لیست بگیرین.

البته اگه پیدا کردن شخصی که با شما بازی کنه خیلی سخته، در مورد حافظه هم اپ های زیادی وجود دارن که به شما کمک می کنن. خودتون گشتی در اینترنت بزنین تا تعداد خیلی از اون ها رو پیدا کنین.

۷. بنویسین

جایی واسه نشستن انتخاب کنین، در مورد جزئیات و اشخاصی که می ببینن، بنویسین. یادتون باشه فقط به چیزایی که می ببینن اکتفا نکنین، از همه ی حواس تون استفاده کنین.

تلاش کنین از یه دفتر طراحی هم استفاده کنین تا چیزایی رو که می ببینن توصیف کنین. اگه نقاشی تون عالی نیس نگران نباشین، لازم نیس در حد پیکاسو بکشین! حتی طرح های ساده شما رو مجبور می کنن تا دنیای دور و بر تون رو ببینین و قبل از دست به کار شدن، خوب اون رو بررسی کنین.

۸. تفکر انتقادی داشته باشین

توانایی فکر کردن منتقدانه واسه مشاهده لازمه. اینکه چقدر خوب می تونید سؤال سوال کنین، دلیل بیارین و مشاهدات تون رو تحلیل کنین، نقش مهمی در کار شما داره. تفکر منتقدانه یه مهارته و می تونید با تمرین اون رو تقویت کنین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

تقویت تمرکز چیجوری چیجوری

No Comments

Leave a Reply