متفرقه

چگونه همسرمان را نوازش کنیم؟

سپتامبر 20, 2019

وقتی که در کنار همسرتون نشسته اید، فقط با لمس بازو یا دست اون می تونید فضای پر از آرامش و آسودگی رو بسازین. تحقیق ها نشون داده که پایانه های عصبی خاصی با نام فیبرهای لمسی سی هست که در صورتی که با ملایمت و آرومی نوازش شن حس آرامش رو ایجاد می کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از روزنامه اطلاعات؛ اگه تو یه جمله از شما بخوان نوازش رو تعریف کنین شما در جواب چه می گویید؟ نوازش یه شخص یعنی برآوردن خواسته های اون. همه آدم ها خواهان نوازش به طور برابر نیستن. نوازش در اصل به معنی وارد شدن به دنیای آگاهی شخص و دنیا رو از نگاه اون لمس کردن و خود رو در جایگاه اون قرار دادن. کلمه نوازش به معنی تماس یا فعالیت جسمی نیس.

بعضی وقتا پیش میاد که ما پس از شنیدن حرف های همسرمون اون رو تنها می گذاریم و اجازه می بدیم اون در تنهایی خود با مشکلش کنار بیاد این خود یه جور از نوازشه، البته این در مورد آقایون بیشتر صدق می کنه و یا در مورد خانوم ها تنها شنیدن درد دل اون ها و خیلی از مواقع راه حلی رو ندادن نوازش حساب می شه. دکتر کلاستانوس این جوری توضیح می دهد:

پایانه های حسی سی در سراسر دست و بازو، پا، پشت و پیشونی یافت می شه و واسه همینه که لمس و نوازش این قسمت ها آرامش بخشه. این جوری نوازش کردن به کم شدن درد کمک می کنه. جالبه که هممون به شکل ذاتی از این نکته آگاه هستیم و به شکل ناخودآگاه دست کسی که حال خوشی نداره رو نوازش می بدیم.

دیگه نتیجه عجیب و مطلوب لمس کردن، آزاد سازی مقدار کمی اکسیتکسینه. اکسیتکسین یه ماده شیمیایی پیام رسان عصبیه که به ما واسه ایجاد حس پیوند و وصل بودن کمک می کنه. در آغوش کشیدن و خیره شدن در چشم همدیگه راههایی دیگه واسه افزایش اندازه اکسیتکسین و ایجاد پیوند بین شما و همسرتانه.

به هر حال ما می تونیم با باخبر شدن از حضور طرف مقابل که معمولا همسرمانه و دادن پاسخی مناسب به اون چه می گوید و یا انجام می دهد نه اون چه که ما دلمون می خواهد اون رو مورد نوازش خود بذاریم.

عشق و محبت وقتی شروع می شه که ما درون دیگری رو ببینم و این کار وقتی شدنیه که ما از راه توجه به اون با خواسته های خود کنار بیاییم.

به طور مثال وقتی تونستیم به روشنی همه چیز رو ببینیم اون گاه می تونیم به نیاز اون پی ببریم لازمه دست هاش رو به گرمی بفشاریم و یا به اون خیره شیم و فقط سکوت اختیار کنیم؟ سوال کنیم یا نه؟ پیشنهاد کمک کنیم یا درخواست کمک؟ شور دادن نوازش به همسر باعث می شه که از یاد ببرم که اون احتیاجی داره یا نه و این جاست که فردی بی توجه جلوه می کنیم.

وقتی که در شرایط روحی بسیار خوبی به سر می بریم و دوست داریم که همسرمون رو نوازش کنیم باید از خود سوال کنیم به چه دلیل این کار رو انجام می دهم؟ واسه این که مجبورم؟ یا دارم معامله ای می کنم؟ یا از روی عشق و علاقه و بدون هیچ چشمداشتیه؟ اگه اونقدر که نوازش رو ضمانتی بدونیم واسه دریافت نوازش در روز نکنه وجود این عمل خودخواهانه، روزی خود رو نشون میده.

اشکال جور واجور نوازش همسر:

  1. چشم در چشم دوختن:

این عمل باعث نزدیکی زن و شوهر می شه. وقتی همسران به هم نگاه می کنن گویی یه روح هستن در دو بدن و این جاست که خدا هم از این رابطه دوستانه و نزدیک که بین دو بنده اش به وجود اومده خشنود می شه. البته احتیاجی نیس که این تماس اون قدر طولانی باشه که طرف مقابل مجبور باشه نگاه خود رو متوجه چیز دیگری کنه.

در مورد روابط با بقیه شاید براتون پیش اومده باشه که تو یه مهمانی طرف مقابل هنوز با شما دست نداده و حال و احوال نکرده حواسش متوجه دور و بر می شه آدم می میده بزنه که: حواست کجاس ما هنوز درست و حسابی حال و احوال نکرده ایم.

اگه نتونیم بقیه رو درست ببینیم، نه فقط از نوازش اون ها محروم می مانیم بلکه خودمون هم در زمان مناسب قادر به نوازش اون ها نخوایم بود چه برسه که این طرف مقابل همسر عزیزمون باشه که همه زندگی مون وابسته به وجود اونه.

  1. خوب گوش بدید:

یکی از بهترین نوازش ها خوب گوش دادن به حرف های بقیه به خصوص در رابطه با همسره. اجازه بدین همسرتون حرفش رو تموم کنه و حوصله به خرج بدید. آروم باشین و در زمان گوش دادن مشغول کار دیگری نباشین.

سرتون رو تند تند تکون ندین به این معنا که بخواین به طرف مقابل بگید زود برو سر اصل مطلب چون که من کار دارم و وقت ندارم با این کار همسرتون بیشتر احساس افسردگی و دل تنگی می کنه و از حرف زدن و درد دل کردن با شما پشیمون می شه و کم کم دنبال کس دیگه ای واسه شنیده شدن حرف هاش می شه و همین مسأله به ظاهر ساده مقدمه ای می شه واسه طلاق های عاطفی که متأسفانه در کشور ما عادی شده.

اگه واقعا وقت ندارین کافیه با یه جمله منطقی و دلنشین به همسرتون بگید که مثلا خیلی دلم می خواست بایستم و به حرف ات گوش کنم ولی متأسفانه در ساعت نه قرار دارم و باید بروم و برام بد می شه اگه سر قرار نرسم. با این جمله دلنشین هم به اون توجه کرده اید و هم به قرار ملاقاتتان می رسید.

چه بسا همسرتون با این جمله به اندازه ای آرامش بگیره و شما رو در کنار خود احساس کنه که احتیاجی به مطرح کردن مطالب نداشته باشه و همین جمله دلنشین مقدمه ای می شه واسه احساس همدلی و همراهی بیشتر بین همسران.

  1. سوال کنین:

از همسرتون بخواین و از اون سوال کنین که دوست داره در خونه اون رو به چه صورت صدا بزنین.

از چه کلماتی به همراه اسمش استفاده کنین تا واسه اون لذت بخش و دلنشین باشه. در بیرون از خونواده در کنار اقوام و دوستان به چه راه باشین و این که چیجوری برخوردی داشته باشین تا براش خوب و دلنشین باشه.

البته نکته ای که می تونیم بگیم و باید روش زوم کرد اینه که در همه مواقع حدود باید رعایت شه. در موازین اسلام بیان شده که در جمع واسه احترام بیشتر، همسران همدیگه رو با اسم کوچیک صدا نکنن و از نام خانوادگی واسه احترام بیشتر به همسر استفاده شه.

حتی در خونه هم اسم همسر به تنهایی و بدون پسوند و پیشوند استفاده نشه تا همین کلمات به ظاهر کوچیک دریچه ای باشه واسه یکی شدن در راه زندگی.

اگه ما بخوایم از بزرگان دین هم پیروی داشته باشیم می بینیم که حضرت زهرا و حضرت علی (ع) هم وقتی همدیگه رو و حتی فرزندان رو صدا می زدن از کلمات زیبایی چون حسنم میوه دلم، ابالحسن علی جون، و. . . استفاده می کردن. باشه که ما رهرو راه این عزیزان باشیم تا بتونیم در زندگی به تعالی برسیم.

در مورد بقیه هم اون چیزی که از بقیه می پرسیم و چگونگی سوال ما، باید زمینه ای آگاهانه داشته باشه و با درایت انجام بشه. با اینحال که به ما یاد داده ان نباید در کارای بقیه دخالت داشته باشیم، ولی واقعیت امر اینه که خیلی از مردم این کار رو دوست دارن البته نه همه، ولی بیشتر مردم.

ممکنه در اول کار که هیچ گونه آشنایی وجود نداره ولی پس از مدت کوتاهی تجربیاتشون رو در اختیار شما بذارن. مثلا با طرح این سوال که من شنیدم که شما تازگیا در جایی مشغول به کار شدید و موفق هم بوده اید و با یه سوال کوچیک و ظریف که بعضی وقتا فضولی هم به نظر نمی آید باب دوستی رو باز می کنین.

  1. مردم دار باشین:

هر قدر هم که مشغله کاری دارین، باز می تونید یکی دو دقیقه وقت صرف کنین و واسه همسرتون، خونواده همسرتون و فامیلشون که رابطه دوستانه تری دارین نامه ای کوتاه، ایمیل، اس ام اس و از همه بهتر به کار گیری تلفن که این روزا جای خود رو به اس ام اس داده استفاده کنین به جای این که طرف مقابل رو ببینین و صد بار عذر خواهی کنین و یا با نامه ای طولانی و بلند بالا توضیح بدید که چقدر مشغله دارین.

داشتن چند نشانی شماره تلفن و یه خودکار کار رو واسه شما بسیار آسون تر می کنه و نشون می دهد که شما به دنبال نوازش و در آخر ارتباطی درست و منطقی و تو یه کلام مردم دار می باشین. با این کار هم دل همسرتون رو به دست می بیارید و هم واسه اون جایگاهی خاص پیدا می کنین. همه این ها روش هاییه واسه نوازش همدیگه و این که نشون بدید چه قدر به همسرتون علاقمند هستین.

  1. همسرتون رو حتما در نظر داشته باشین:

یکی از مسائلی که در همسرداری مهمه و متأسفانه از طرف همسران به خصوص مردان ندیده گرفته می شه، ندیده گرفته شدن همسر در مسائل زندگیه.

به طور مثال در کشور خودمون همسران دیده شده در مسائلی که مربوط به زندگی خانوادگیه و پای همسر در میونه با به حساب نیاوردن همسر و ندیده گرفتن حق و حقوق اون دست به اتخاذ تصمیماتی می زنند و از این روش سالار بودن خود رو در خونواده به نمایش می گذارن غافل از این که با این کار فقط فاصله ای بین خود و همسرشون قائل شدن. و یا به طور مثال وقتی که زن و شوهر وارد اقوام طرف مقابل می شه در اول کار آشنا نیس و احساس غریبی می کنه و این جا وظیفه همسره که با رفتار نوازشگرانه خود که به تفضیل از اون صحبت شد همسر خود رو روش زوم کرده و شأن اون رو در مقابل اقوام خود بالا ببره.

  1. خودتون رو نگیرید:

طبع شوخ داشتن نمک هر زندگی و حتی روابط گسترده تره و می تونه کام بقیه رو شیرین کنه. خنده بعضی وقتا بار سنگین وظیفه رو سبک می کنه.

بعضی وقتا در زندگی مسایل و مشکلاتی پیش میاد که همسر اوقات تلخی داره و همه چیز براش سخت و طاقت و تاب و تحمل زیادی لازم داره در این شرایط بهترین کار شوخ طبعی و ندیده گرفتن رفتار تلخ طرف مقابله با این کار اون رو هم به گونه ای بیدار می کنیم.

  1. سنگ بزرگ دلیل نزدنه:

اگه همین امروز به هر کدوم از پیشنهادهای مطرح شده درباره نوازش عمل کنین، طلسم بی عملی رو شکسته اید و موفق میشین.

یه تلفن امروز بهتره از جفت و جور لیستی بلند بالا و عمل نکردن به اون ها.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

روزنامه اطلاعات زناشویی چیجوری