متفرقه

چگونه ویزای شینگن بگیریم؟

سپتامبر 20, 2019

ویزا

پیمان شینگن قراردادیه که در سال ۱۹۸۵ میان ۲۶ کشور قاره اروپا بسته شده. براساس این قرارداد ورود همه آدمایی که خارج از کشورای اروپایی هستن به اتحادیه شینگن نیازمند اخذ ویزای شینگنه. کسائی که از اتباع این ۲۶ کشور نباشن و تمایل دارن به این کشورها سفر کنن باید قبل از ورود خود به محدوده کشورای عضو اتحادیه شینگن درخواست ویزا کنن. این پیمان واسه کنترل ورود و خروج آدما به اتحادیه بسته شده.

ساکنان کشورای استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، مالزی و آمریکا به غیر از بعضی از کشورای آمریکایی مثل کلمبیا و بولیوی احتیاجی به دریافت ویزای شینگن ندارن و ورود اونا به کشورای اتحادیه شینگن بدون مانعه.

در سال ۱۳۹۱ با راه اندازی سیستم VIS قوانین گرفتن ویزا از اتحادیه شینگن کامل تر از پیش شد. VIS سامانه ایه که اطلاعات کامل ویزای شنگن در اون ثبت می شه. راه اندازی سیستم VIS در منطقه شینگن به خاطر اجرای کامل قوانین فرانتکس (آژانس امنیتی مرکزی مرزهای خارجی اتحادیه اروپا) است. این سامانه با ثبت اطلاعات و ارائه اون در مرزهای ورودی شینگن مقامات مرزی رو از سابقه ورود و خروج اتباع خارجی باخبر می کنه. در واقع این مقامات مرزی هستن که ورود آدما به محدوده شینگن رو تایید یا رد می کنن و داشتن ویزای شینگن به معنی ورود قطعی آدما به محدوده نیس.

کشورای عضو اتحادیه شینگن

از زمان ثبت قرارداد شینگن بیست و شش کشور عضو اتحادیه شینگن واسه ورود و خروج اتباع خارجی قوانین برابری رو در نظر گرفتن. کشورای عضو اتحادیه شینگن شامل کشورای آلمان فرانسه، هلند، لوکزامبورگ، اسپانیا، بلژیک، پرتقال، ایتالیا، یونان، اتریش، دانمارک، سوئد، لیختن اشتاین، نروژ، فنلاند، ایسلند، لیتوانی، لتونی، ایسلند، لهستان، چک، اسلواکی، مجارستان، اسلوونی، مجارستان، مالت و سوییسه.

واسه دریافت ویزای شینگن میشه از راه سفارت یکی از این کشورها دست به کار شد و مدارک لازم واسه دریافت ویزا رو به سفارت مربوطه تسلیم کرد. پس از دریافت ویزا ورود به تموم کشورای عضو اتحادیه شدنیه اما براساس قانون فرانتکس، اولین ورود فرد به اتحادیه شینگن در مرز کشوری انجام شه که از راه اون مبادرت به دریافت ویزای شینگن کرده.  هم اینکه افراد مجبور هستن تا هنگام تسلیم درخواست ویزای شینگن کشورهایی که برنامه سفر به اونو دارن در نامه درخواست خود مشخص کنن.

اگه فرد از مرز دیگری به غیر از کشور صادرکننده ویزای شینگن قصد ورود به اتحادیه رو داشته باشن، مقامات مرزی می تونن از ورود اون فرد به کشور جلوگیری کنن. بهترین راه حل ورود به اتحادیه شینگن از راه مرز کشور صادر کننده شینگنه.

ویزا

قوانین بخش شینگن چیه؟

قوانین بخش شینگن تصویب شد تا همه کشورای عضو اتحادیه از یه قرارداد اصلی واسه پذیرش اتباع خارجی پیروی کنن. تعداد ۲۵۰۰ کنسولگری و سفارتخانه عضو اتحادیه شینگن به سیستم VIS وصل شدن و اطلاعات در اختیار همه اونا قرار گرفت تا اطلاعات و سوابق اتباع خارجی در اون بررسی شه.

 همونجوریکه گفته شد یکی از مهم ترین قوانینی که در پیمان شینگن و قوانین فرانتکس اجرا می شه ورود ادما از راه مرز کشوریه که ویزای شینگن رو صادر کرده. VIS یکی از بزرگ ترین بانکای اطلاعاتیه، در این سیستم اثر هر ده انگشت افراد ثبت می شه و این اطلاعات در دسترس کشورای دیگه عضو اتحادیه شینگن قرار میگیره.

مدارک لازم واسه دریافت ویزای شینگن

واسه دریافت ویزای شینگن باید به سفارتخانه یا کنسولگری کشور مورد نظر مراجعه کنین و فرم رایگانی که واسه درخواست ویزای شینگن جفت و جور شده رو پر کنین. علاوه بر این فرم مدارک دیگری نیازه که کلا مانند همه مدارکیه که هنگام اخذ ویزا از هر کشور دیگری ارائه می کنین.

داشتن پاسپورت معتبر، ارائه حسابای مالی و عکس جدید از چهره فرد از مدارکیه که معمولا در تموم سفارتخانه ها از افراد گرفته می شه. در فرم مربوط به ویزای شینگن دلایل سفر هم باید ذکر شه و همه این مدارک به کنسولگری یا سفارتخانه تحویل شه. پس از اون کنسولگری زمانیرا واسه بررسی درخواست و مدارک در نظر میگیره و پس از اون وقتی واسه مصاحبه در نظر میگیره و براساس اون درخواست ویزای شینگن رو رد یا تایید می کنه.

ویزای شینگن شامل چند نوع ویزا هستش که براساس وجود و هدف سفر اتباع خارجی به کشورای عضو اتحادیه از طرف سفارت یا کنسولگری صادر می شه. ویزای شینگن شامل شکلای جور واجور زیر می شه:

  • ویزای عادی شینگن USV
  • ویزای معتبر در منطقه LTV
  • ویزای ملی شینگن

ویزای عادی شینگن

ویزای عادی شینگن خود به سه دسته ویزای A و B و C تقسیم می شه. این نوع از روادید به دارنده ویزا اجازه میده در مدت زمان تعیین شده که بیشترین حد ۹۰ روزه در کشورای عضو اتحادیه اروپا اقامت داشته باشه. ویزای عادی شینگن در نوع A اجازه میده اتباع خارجی واسه تغییر پرواز خود در فرودگاه های عضو اتحادیه اقامت داشته باشن.

ویزا

ویزای نوع B اجازه میده اتباع خارجی به مدت ۵ روز در کشور صادرکننده ویزای شینگن تردد داشته باشن. این ویزا هم به عنوان ویزای ترانزیت صادر می شه و فرستادن این ویزا واسه گردشگران با هدف سفر تفریحی نیس.

ویزای نوع C ویزاییه که به درخواست کننده اجازه میده در مدت زمان ۹۰ روز در اتحادیه شینگن حضور داشته باشه. این ویزا خود به سه دسته تقسیم می شه، ویزای نوع C با اجازه یه بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود به اتحادیه شینگن. با در نظر گرفتن این ویزا از زمان فرستادن اون درخواست کننده می تونه براساس تعداد دفعات تعیین شده در ویزا از مرزهای اتحادیه شینگن عبور کنه.

ویزای معتبر در منطقه LTV

این نوع ویزای شینگن به درخواست کننده اجازه میده فقط به کشور صادرکننده ویزا سفر کنه. در بعضی موارد ورود به کشورای دیگه عضو اتحادیه واسه فرد درخواست کننده شدنیه اما ورود به کشورهایی غیر از کشورای گفته شده در این ویزا واسه درخواست کننده ممکن نیس.

ویزای ملی

این نوع ویزای شینگن واسه آدمایی صادر می شه که قصد تحصیل، کار یا اقامت دائم در یکی از کشورای عضو اتحادیه شینگن رو دارن. فرستادن این ویزا به معنی دریافت اقامت دائم اون کشور نیس، بلکه افراد باید پس از پایان دوره ای که در ویزا گفته شده به کشورشون برگردن یا نسبت به تمدید ویزای خود دست به کار شن. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می تونین از سایت https://www.wisa.ir  و یا آژانس مسافرتی گردشگری شمیران گشت تماس بگیرین.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

No Comments

Leave a Reply