متفرقه

چگونه کارآفرین شویم؟

کارآفرین شدن

راه اندازی کار و کاسبی ای کوچیک و ورود به میدون کارآفرینی به خودی خود سخته. پیدا کردن ایده مناسب، برنامه ریزی و همت دائمی از جمله مقدمات مشکل واسه کارآفرینانه. اما این سختی ها تنها یه طرف ماجراست؛ چون ممکنه تحت اثر شرایط اقتصادی وضعیت بدتر شه.

به نقل از ماهنامه معیشت؛ در وضعیت رکود اقتصادی، تورم و ضعف درآمدی، کنترل متغیرهای مالی خیلی سخته. در این وضعیت ها نمی توان نسبت به پیدا کردن مشتری اطمینان داشت و از این رو کار و کاسبی های جوون با خطر مرگ زودرس مواجه می شن.

حقیقت اون هستش که هر کار و کاسبی، بخشی از تمام ساختاری اقتصاد کشور و در چشم انداز کلان تر، بخشی از اقتصاد جهانیه. طبیعیه که اگه وضعیت این بخش های کلان خیلی مناسب نباشه، امکان موفقیت کسب و کارا هم محدودتر هستش. با این حال، نباید ناامید شید. اگه ایده خوبی دارین و خود رو واسه ورود به میدون کارآفرینی به طور کاملًآماده کرده اید، بازم شانس بالایی واسه موفقیت دارید.

در واقع اشاره به این جور سختی ها به معنی ناممکن بودن کارآفرینی در شرایط آسونه؛ بلکه نیاز جدی به تلاش و برنامه ریزی بیشتر رو یادآور می شه.

در ادامه تلاش کرده ایم دریچه های امیدبخش واسه کارآفرینی در شرایط بحران و رکود اقتصادی رو به روی تون بگشاییم. نکات زیر پیشنهادهاییه واسه کارآفرینانی که در بحران های اقتصادی به دنبال ایجاد کار و کاسبی ای تازه ان. به کار گیری این راه کارا شکست دادن مشکلات رو آسون تر می کنه و موفقیت رو در دسترس شما قرار می دهد:

  1. واسه تأمین مالی برنامه داشته باشین

در زمان بحران، تأمین پول لازم واسه راه اندازی کار و کاسبی سخت تره؛ چون در این وضعیت امید به آینده و بازدهی حرفه تازه شما کمه و به خاطر همین، سرمایه گذاران تمایل چندانی به پذیرش خطر ندارن. هم اینکه فشار موجود در میدون اقتصادی خطر دریافت وام از بانک ها رو هم افزایش می دهد؛ چراکه ممکنه شما قادر به برگردوندن مبالغ دریافتی نباشین و در آخر زندگی و کار خود رو با خطر جدی مواجه کنین. از این رو تأمین منابع کافی واسه تأسیس و ادامه کار، خیلی سخت می شه و برنامه ریزی دقیقی رو می طلبد.

بهتره در دوران سخت قبل از هر اقدامی، منبعی رو در میان دور و بری ها خود جستجو کنین. ممکنه دوستان یا اعضای خونواده مبالغی رو واسه قرض دادن به شما و شراکت داشته باشن. این آدما به دلیل نزدیکی عاطفی و اطمینان موجود، می تونن زمان بیشتری صبر کنن و خطر پول خود رو قبول کنن. البته مشکلات خاص همکاری با نزدیکان رو این وسط یادتون نره! در کنار این مورد، به کار گیری وام های بانکی هم گزینه به نسبت در دسترسیه. با این حال، تلاش کنین قبل از اخذ وام برنامه وقتی برگردوندن اون رو تدوین کنین تا در دام بدهی پایان ناپذیر نیفتید.

  1. هوشمندانه بازاریابی کنین

تشکیل کار و کاسبی در وقتی که اقتصاد دچار رکود شده، نیازمند خلاقیت و نبوغه. در دوران رونق بازار، می توان هر کالا یا خدمتی رو با کمترین تلاش به فروش رساند. اما در وقتی که پول در گردش جامعه کم شده و افراد حاضر به پذیرش خطر نیستن، واسه فروختن کالای خود باید از فکرتون استفاده کنین. اینجاس که بازاریابی خلاقانه اهمیت خود رو نشون می دهد. در اولین قدم، فهرستی دقیق از تموم امتیازات کالا یا خدمت ارائه شده آماده کنین و اون ها رو در قالبی جذاب طراحی کنین. با این کار می تونید هنگام رویارویی مستقیم یا مجازی با مشتریان، در کوتاه ترین زمان نظر اون ها رو واسه خرید کالا جلب کنین. از طرف دیگه، مشتریان بالقوه رو هم شناسایی کرده و براساس اولویت، اون ها رو طبقه بندی کنین. این کار از اون جهت مهمه که می تونید بازاریابی خود رو به صورتی هدف دار بر مشتریان با اولویت بالا متمرکز کنین و انرژی و پول خود رو الکی تلف نکنین.

در کنار این موارد، رقبای احتمالی رو هم یادتون نره. باید به صورت دائمی فعالیت های دیگه فعالان بازار و چگونگی بازاریابی اون ها رو رصد کرده و واسه رقابتی سخت در زمونه ای سخت آماده شید. با باخبر شدن از شرایط رقبا، امکان اصلاح کالا یا تغییر روش بازاریابی واسه شما جفت و جور می شه و می تونید با پیشنهادهای جذاب تر نظر مشتریان رو به طرف خود جلب کنین.

  1. کوچیک شروع کنین

در دوران سخت اقتصادی، بهتره انتظارات خود رو سخت گیرانه مشخص کنین و تا حد امکان از بلندپروازی بی جا دوری کنین. این کوچیک سازی تموم بخش های کار و کاسبی شما رو در بر می گیرد. به طور مثال، در اجاره محل کار، تعداد کارکنان استخدامی، هزینه های بازاریابی و دیگر موارد زیاده روی نکنین و منابع رو واسه روبرو شدن با سختی های بعدی حفظ کنین. البته این تمایل به حرکت کوچیک و سبک نباید مانع از فکر کردن به گسترش کار شه. اگه شرایط اقتضا کرد و کار و کاسبی در راه پیشرفت قرار گرفت، اصلا در تأمین مالی بیشتر و افزایش دامنه کاری دودلی نکنین. هرچند در این موارد هم احتیاط بازم شرط عقل هستش.

  1. از تکنولوژی به صورت بهینه استفاده کنین

تکنولوژی های جدید، ابزارهایی فوق العاده سودمندند که انجام ارزون و آسون کارا رو امکان پذیر می کنن. در شرایط سختی که به دلیل رکود و بحران اقتصادی، امکان تأمین مالی محدوده، می تونید با کمک تکنولوژی، راه فعالیت خود رو آسون کردن کنین. به طور مثال: بازاریابی و تبلیغ در فضای مجازی از جمله وسایل مؤثریه که با مهارت در به کار گیری اون، با کمترین هزینه بیشترین فایده رو نصیب شما می کنه. فهرستی از فعالیت های احتمالی کار و کاسبی خود آماده کرده و امکانات تکنولوژیک مربوط به اون ها رو در کنار هر مورد بنویسین. با این کار پس از راه اندازی کار و کاسبی می تونید براساس فهرستی از پیش آماده شده به کاربرد تکنولوژی های به درد بخور دست به کار شین و هزینه ها رو کم کنین.

  1. وضعیت کلان اقتصادی رو در نظر بگیرین

دوره های بحرانی پایان پذیرن. در آخر هر دوره از رکود و سختی، رونق و سرزندگی به دنبال داره. از این رو باید پیوسته وضعیت کلان اقتصاد و بازارها رو در نظر بگیرین تا در لحظه تغییر بتونین پیش قدم شده و از رقبا پیشی بگیره. واسه این کار می تونید سطح اولیه تحلیل اقتصادی رو بیاموزید و با دنبال کردن اخبار، جوّ کلی اقتصادی رو سبک سنگین کنین. البته بررسی دقیق و حرفه ای این جور مباحث به تخصص مالی سطح بالا نیاز داره. چیزی که با مراجعه به نوشته های کارشناسان قابل دسترسی هستش.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

ماهنامه معیشت مدیریت چیجوری