متفرقه

‌‌‌‌‌‌‌‎‌‍‌‌تبلیغات هدفمند: چگونه تبلیغات خود را هدفمند کنیم؟

تبلیغات در صورتی می تونه شما رو به یافته های دلخواه برسونه که هدف دار باشه، تبلیغات هدف دار یعنی بررسی مشتریان و بازار هدف و تبلیغ در اون بازار واسه گرفتن مشتری. در این مقاله می خوایم به راه حلایی در مورد هدف دار کردن تبلیغات بپردازیم.

راه حل

در ادامه به معرفی مفاهیمی از جمله تقسیم بندی بازار (Market Segmentation) و بررسی خلاصه کانالای دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.

دیجیتال

تبلیغات هدف دار: تقسیم بندی بازار (Market Segmentation)

بازار هر کار و کاسبی شامل بخشای مختلفیه که در هر بخش مخاطبین، خصوصیات مشترکی داشته و نسبت به روشای هدف دار جور واجور بازاریابی عکس العمل مشابهی دارن. به همین منظور هر بخش از بازار آزمایش شده و در آخر به خاطر رسیدن به بیشترین درآمد یا تحقق هدفی خاص، اون بخش از بازار که ما رو به اون نتیجه میرسونه به عنوان مخاطبین هدف انتخاب می شه. در تبلیغات هدف دار به این روند تقسیم بندی بازار می بگیم.

معیارهای تقسیم بندی بازار

در تبلیغات هدف دار، معیارهای تقسیم بندی بازار (Market Segmentation) شامل موارد زیره که باعث دقیق تر شدن مخاطبین هدف (Target Audience) شما می شه.

  • متغیرای جغرافیایی (مانند کشور، استان، شهر و …)

  • متغیرای جمعیت شناسی (سن، جنسیت، درآمد، شغل، تحصیلات و …)

  • عوامل روانشناختی (خصوصیات روانی افراد مانند درون گرایی یا برون گرایی و …)

  • عوامل رفتاری (اندازه مصرف، خرید آنلاین یا آفلاین، وفاداری مشتریان و …)

فرض کنین مخاطبین شما مدیران ارشد دولتی هستن. میشه حدس زد که معمولا از چه سایتایی بازدید می کنن. اینطوری می تونیم در نقاطی که مخاطبین شما بیشترین حضور رو دارن تبلیغات هدف دار خود رو نمایش بدیم.
حال اگه مخاطبین شما خانومای خونه دار دارای بچه کوچیک باشن مخاطبین یه جور خاصی از سایتا هستن و به اون سایتا اعتماد دارن. به این صورت میشه در همون نقاط تبلیغات و محتوای مربوط به اون مخاطبین رو در همون سایتا منتشر کرد.
در حالی که به خاطر همین کار در فضای سنتی مجبور به اجاره بیلبورد هستین. این بیلبورد در برابر دید هزاران نفر قرار گرفته که درصد بالایی از اونا مخاطبین شما نبوده یا در وقتی که اون تبلیغات رو منتشر کردین جزو مشتریان شما نیستن. پس بدون توجه به نوع مخاطبین، دسته بندی اونا و هدف گذاری مناسب، هزینه هایی به شما تحمیل می شه که ممکنه برگشت سرمایه مطلوبی نداشته باشه و این بدین دلیله که تبلیغات هدف دار نداشتین.
همین کار رو در فضای دیجیتال میشه به صورت هدف دار انجام داد که اصطلاحا به اون تقسیم بندی بازار یا Market Segmentation می گیم.
به طور مثال اگه شما عرضه کننده بلیط هواپیما هستین، وقتی که مخاطب به شما نیاز داره با جستجو و کمی تحقیق می تونه شما رو پیدا کنه و به سمت شما بیاد. هممون ممکنه روزی واسه خرید بلیط هواپیما مشتری احتمالی شما باشیم. پس واسه شما، ما که به دنبال بلیط هواپیما هستیم یه دسته از مخاطبین هدف دار بازار هستیم.
پس اگه تبلیغات شما حالا که احتیاجی به اون ندارم در برابر دید من باشه، سوخت شده و توجه منو به عنوان مخاطب احتمالی بلیط هواپیما در آینده جلب نمیکنه. وقتی تبلیغات هدف دار یا سایت شما می تونه در فضای دیجیتال دیده شه که مخاطب به اون محصول نیاز داشته و در جستجوی اون هستش.

دوره اصول دیجیتال مارکتینگ

مدرس مهدی دهبان 

جلسه اول رایگان، ثبت نام کنین

مشکلات فضای آفلاین درتعیین اندازه تاثیر تبلیغات

مشکلات

محتوا هم براساس نیاز کاربرها و شناختی که نسبت به اونا پیدا می کنیم می تونه جزء تبلیغات هدف دار باشه.
در فضای سنتی و تبلیغات محیطی، وقتی که می خواین تاثیر طرحتون رو روی بیلبورد سبک سنگین کنین باید اول زمان زیادی منتظر خالی شدن جایگاه بیلبورد مورد نظر باشین. پس از آماده و اجرا طرح روی بیلبورد ۲ الی ۳ ماه زمان نیازه تا آگهی مورد نظر نمایش شده و مردم اونو ببینن.
پس از این کار هم باز احساس مخاطبین رو متوجه نمی شین چون فضای تبلیغات آفلاین به طور کامل یه طرفه و بدون تعامل با مخاطبینه.

حال باید یه تیم سوال گری آماده کنین که کار تحقیقات بازاریابی (Marketing Research) رو بعد از تموم شدن تبلیغات بکننن و از افرد سوال کنن که آگهی برند x رو دیدین؟ حالا که تبلیغ رو دیدین حس خوبی نسبت به اون داشتین؟ فهمیدین که منظور از این وسیله در این تبلیغ چی بوده؟ نظرتون مثبت بود یا منفی؟ در آخر ۳ الی ۴ ماه زمان و هزینه جانبی صرف امتحان تاثیر و تاثیرگذاری آگهی می شه.
حال چه اتفاقی میفته؟ می تونین زمان رو به ۶ ماه قبل برگردانده و بگید از اول شروع می کنم؟ جواب منفیه. سفر در زمان الان تخیلی بیش نیس. این جاست که به معنی تبلیغات هدف دار اطلاع کامل پیدا می کنیم.

 امتیازات فضای دیجیتال در امتحان تاثیر تبلیغات

در فضای غیر دیجیتال و سنتی شما به طور کامل یه سویه صحبت کرده و گوشی واسه شنیدن ندارین. وقتی که بیلبوردی منتشر می شه این فقط شمائید که صحبت می کنین. در حالی که وقتی یه شرکت استارت آپ بخش بیمه طرحای تبلیغاتی خود رو در فضای دیجیتال یا حتی در همون فضای سنتی منتشر می کنه، صحبتا در همون فضای دیجیتال اتفاق میفته.
به طور مثال در اینستاگرام افراد در مورد این قضیه و طرحا نظر میدن یا در توییتر در مورد این موضوع صحبت می کنن و این یعنی امکان تعاملی بودن واسه همه مخاطبین هست که میشه ازش استفاده بهتری داشت.
در دنیای دیجیتال با معنی دیگری به اسم Rich Media آشنا میشیم.
در فضای آفلاین تبلیغات بیشتر به صورت طرحای ثابته مانند آگهیای محیطی منتشر شده در بیلبوردها، اما در فضای دیجیتال خیلی راحت میشه از ویدیو به جای طرح ثابت استفاده کرد. در این جا ممکنه به تبلیغات یا ویدیوهای تلویزیونی فکر کنین اما در بازم در مقایسه، فضای دیجیتال یه قدم جلوتر از اون هستش.
شما می تونین با تولید ویدئوهای تعاملی، یه رسانه غنی (Rich Media) ایجاد کرده که امکان برقرای رابطه با مخاطبین رو داره.
مانند ویدیوهایی که مخاطب می تونه با انجام فعالیتی، روی اون تغییر شکل بسازه. این اتفاق باعث می شه که مخاطب بهتر بتونه در مورد محصول شما اراده کردن کنه. تولید محتوای با ارزشی که بتونه مخاطبین رو در اراده کردن واسه خرید محصولی کمک کنه هم مثل این محتوا هستن.

اراده کردن

فرض کنین فردی می خواد لپتاپ یا گوشی موبایلی بخره طبیعیه که فقط به شعارهای گول زننده اون فروشنده اکتفا نمی کنه و نظر آدمایی که اون محصول رو خریده و ازش استفاده کردن رو جویا می شه تا بتونه با دید بازتری خرید خود رو بکنه.

موبایل

اجزا دیجیتال مارکتینگ

موضوع بعدی که در ادامه دربارش صحبت می کنیم کانالای ورودی دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing Channels) است.

کانال (Channel) چیه؟

کانالا شامل دسته بندیای اصلی زیره:

  • سایت
  • تبلیغات آنلاین
  • بازاریابی موتورهای جستجو

سایت اولین کانالیه که به عنوان یه زیرساخت در دیجیتال مارکتینگ استفاده میشن. بدون داشتن سایت نمیشه فعالیت دیجیتال مارکتینگ رو به صورت کامل انجام داد.
دومین کانالی که با اون مواجه هستیم تبلیغات آنلاین است که خود شامل بخشای متفاوتیه از جمله:
تبلیغات بنری یا متنی، تبلیغات ppc، تبلیغات گوگل، تبلیغات ایمیلی، تبلیغات ویدئویی، تبلیغات داخل app
در مقالات بعدی بیشتر به این بخش از دیجیتال مارکتینگ می پردازیم.
سومین جزء از اجزای دیجیتال مارکتینگ بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM هستش. این دقیقا همون بخشیه که افراد خود به دنبال موضوعی در موتورهای جستجو هستن و با برنامه ریزی مناسب میشه از پتانسیل موجود در این بخش هم در جهت رشد کار و کاسبی بهره برد.

برنامه ریزی

جمع بندی

با در نظر گرفتن چیزی که در این مقاله آموختیم میشه با تقسیم بندی بازار (Segmentation) و تبلیغات هدف دار واسه اون دسته از مخاطبین که حالا مشتری شمان یا گروهی از اونا که در آینده به جمع مخاطبین شما می پیوندن از صرف هزینه های اضافی جلوگیری کرد و تبلیغات خود رو با هوشمندی بیشتری واسه اون دسته از مخاطبین هدف به نمایش گذاشت و بازدهی بالاتری رو توقع داشت.

هوش

در مقاله بعدی به صورت جداگونه با اجزای دیجیتال مارکتینگ آشنا خواهید.

ادامه بحث در مقاله بعدی:

اجزای بازاریابی دیجیتال یا همون دیجیتال مارکتینگ

همین حالا بخونین