طرز تهیه ۶ دمنوش لاغری که چربی سوزی رو سرعت می بخشد

علمی

لاغری یکی از بحثای داغ روزه و خیلی از آدما با استفاده از راه هایی مثل قرار دادن بالون معده، ورزش کردن، خوردن میوه های لاغر کننده و مصرف شکلای مختلف نوشیدنی چربی سوز و دمنوش لاغری و … واسه رسیدن به اون سعی می کنن. خود باور دارم فقط دو راه واسه کاهش وزن هست: تغذیه سالم و ورزش. دوستان عزیزم واقعا هیچ راه جادویی دیگری در کار نیس. هیچکی تا به حال (در دنیای واقعی!) با خوندن یک وِرد، لاغر نشده.

از آنجایی که معمولا دستورالعملا و درمانای طبیعی کارسازترین مکملای یک رژیم غذایی هستن و می تونن روند رسیدن به نتیجه مطلوب رو سرعت ببخشند، در این مقاله می خوایم چند دمنوش واسه لاغری رو به شما معرفی کنیم که همراه با رژیم غذایی مناسب و ورزش، می تونن به کاهش وزن شما کمک کنن. همراه ما باشین.

 

قبل اینکه به سراغ دمنوشای پیشنهادی مون بریم، می خواهیم کمی درباره روند کاهش وزن با هم صحبت کنیم. چربی (همراه با پروتئین و کربوهیدرات) همون انرژی ِ ذخیره شده. کالری واحدی واسه اندازه گیری این انرژی هاست. بدن ما به وسیله یه سری فعل و انفعالات شیمیایی، چربی رو به انرژی قابل استفاده واسه فعالیتای بدن تبدیل و انرژی (کالری ) اضافی رو هم ذخیره می کنه. واسه کاهش وزن، شما باید بیشتر از میزان کالری دریافتی، انرژی استفاده کنین. این باعث می شه بدن چربیای ذخیره شده رو استفاده کنه و درنتیجه لاغرتر شید. سلولای چربی به مرور کوچیک تر می شن و از بین می رن. دوستان عزیزم توجه داشته باشین که همه این مراحل و روند چربی سوزی به شرایط ژنتیکی و محیطی افراد بستگی داره. دمنوشایی که ما به شما معرفی می کنیم، در شرایط عادی در کنار یک رژیم غذایی مناسب، می تونن اثرات مثبتی در روند کاهش وزن داشته باشن.

۱. دمنوش دارچین

قندخون اثر مستقیمی روی وزن ما داره و میزان گرسنگی مون رو تحت اثر قرار می ده. قندخون یکی از فاکتورهای تعیین کننده ی انرژی بدنه. هرچقدر انرژی شما بیشتر باشه، تمایل بیشتری به ورزش کردن دارین.

هرچقدر قندخون تون متعادل تر باشه، کمتر دچار اشتهای کاذب میشید و بدن شما روند مناسب تری واسه استفاده از چربیای ذخیره شده رو در پیش خواهد گرفت.

با اینکه بحثای زیادی درباره اثر دارچین بر قندخون هست، اما تحقیقات زیادی نشون میدن که دارچین می تونه میزان سطح قندخون رو مدیریت کنه. پس ضرری نداره اگه یک دمنوش تندوتیز دارچین رو امتحان کنیم.

مواد لازم واسه تهیه ی این دمنوش لاغری

 • ۱ قاشق چای خوری پودر دارچین،
 • یک تکه چوب دارچین،
 • و ۱ لیوان آب

طرز تهیه

پودر دارچین و چوب اونو در یک لیوان بریزین، آب رو بجوشونین و داخل لیوان روی دارچینا بریزین. بهتره از یک لیوان درب دار استفاده کنین یا روی هر لیوانی که استفاده می کنین، درپوش بذارین و ۱۵ دقیقه صبر کنین. دمنوش لاغری شما آمادهه. نوش جون! این دمنوش رو می تونین ۱ یا ۲ بار در روز بخورین.

۲. دمنوش چای سبز و زنجبیل

چای سبز علاوه بر خواصی که واسه سلامتی داره، مدت هاست به عنوان ماده ای مؤثر در کاهش وزن، مورد بحث و بررسی قرار گرفته. در حالی که خیلی از تحقیقات خلاف این فرضیه رو میگه، اما تحقیقات دیگری انجام شده که نشون می ده چای سبز سه ماده اصلی داره که در کنترل وزن مؤثر هستن. کافئین، کاتچین و تیانین سه ماده ای هستن که در این تحقیقات به اونا اشاره شده. کافئین کارکرد سیستم بدن رو افزایش و سرعت بعضی از فرایندهای بدن به ویژه متابولیسم بدن (همه فرایندهای بیولوژیکی که بدن هر موجود زنده واسه حفظ باقی موندن انجام می ده) رو افزایش می ده و همونجوریکه میدونید، متابولیسم رابطه مستقیمی با کم شدن وزن داره.

کاتچین که به عنوان یک فلاونوئید آنتی اکسیدانی شناخته می شه، یکی از سه عنصر مهم چای سبزه که موجب فرق چای سبز با چای سیاه می شه (چای سیاه همون تخمیرشده ی چای سبزه) و در شرایطی خاص می تونه به کاهش جذب چربی از روده کمک کنه. تیامین هم اسید آمینه ای موجود در چای سبزه که به آزادشدن دوپامین در مغز (ماده ای شیمیایی که باعث ایجاد حس شادی و آرامش می شه) کمک می کنه. پس اگه خواستین استرس تون رو کم کنین، تیامین می تونه گزینه مناسبی واسه این کار باشه، چون برخلاف کافئین، فرد رو حساس و عصبی نمی کنه. زنجبیلی که به چای سبز واسه تهیه ی این دمنوش اضافه می شه به بهتر شدن مراحل هضم کمک می کنه و به چای سبزتون بی اینکه بخواهید شکر یا چیز دیگری اضافه کنین طعم و عطر خاصی می بخشه. از طرفی چون چای سبز طبع سردی داره اضافه کردن زنجبیل با طبع گرم، دمنوش شما رو متعادل می کنه.

مواد لازم واسه تهیه ی این دمنوش لاغری دوست داشتنی

 • مقداری زنجبیل تازه پوست کنده یا نصف قاشق چای خوری زنجبیل پودرشده،
 • ۱ قاشق چای خوری چای سبز،
 • یک لیوان آب،
 • و یک قاشق عسل طبیعی واسه شیرین شدن دمنوش (اختیاری)

طرز تهیه

واسه درست کردن این دمنوش لاغری و بیشتر دمنوشای دیگر، بهتره از یک لیوان صافی دار استفاده کنین یا صافی مناسبی روی لیوان قرار بدین. اول زنجبیل و چای سبز رو داخل صافی قرار بدین و یک لیوان آب جوش داخل لیوان بریزین و صافی رو داخل لیوان بذارین. حواس تون باشه چای سبز رو بیشتر از ۳ تا ۴ دقیقه داخل آب جوش نگذارید، چون طعم تلخی پیدا می کنه. صافی رو خارج کنین. دمنوش تون حاضره. این دمنوش رو با شکر شیرین نکنین و اگه دل تون خواست، می تونین یک قاشق عسل به اون اضافه و روزانه ۱ یا ۲ فنجون از این دمنوش لاغری رو با معده ی خالی بخورین.

۳. دمنوش گل محمدی

فواید و امتیازات گلاب که از گل محمدی به دست میاد، اونقدر واسه ما ایرونیا آشنا و مطلوبه که احتیاجی به پیشنهاد به استفاده از این ماده معطر و پرفایده نیس. گل محمدی یا همون گل سرخ به عنوان یک ماده دیورتیک (ادرارآور) خیلی ملایم عمل می کنه. مواد دیورتیک باعث می شن کلیها مقدار بیشتری سدیم به وسیله ادرار از بدن خارج کنن، پس به سم زدایی بدن کمک می کنن. نمکِ بیشتر از حد، آب موجود در خون رو کم می کنه و موجب غلظت خون می شه که این موضوع واسه گردش خون مطلوب اصلا خوب نیس. از طرفی، زمانی که شما وزن کم می کنین، مقدار زیادی آب از دست میدید پس باید آب بیشتری دریافت کنین که این آب هم سیستم بدن رو پاکسازی می کنه و هم بدن رو هیدراته نگه می داره و باور کنین یا نه، این موضوع واسه کم کردن وزن خیلی خوبه.

مواد لازم واسه تهیه ی این دمنوش لاغری خوش عطر

 • یک مشت گلبرگ تازه یا خشک گل محمدی،
 • نصف فنجون آب،
 • و یک قوری درب دار

طرز تهیه

اگه از گلبرگ تازه استفاده می کنین، حواس تون باشه که گلبرگا به آفت کشا، سموم دفع حشرات یا کود شیمیایی آلوده نباشن.

گلبرگا و آب رو داخل قوری بریزین (طوری که آب روی گلا رو بپوشونه) و قوری رو روی شعله گاز قرار بدین. درب قوری رو بذارین و منتظر شید تا جوش بیاد. پس از اونکه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه جوشید، دمنوش رو از صافی رد کنین. این دمنوش لاغری رو آخرش تا ۶ روز می تونین در یخچال نگه دارین. هر روز نصف تا یک فنجون از این دمنوش رو می تونین با معده ی خالی بخورین.

۴. دمنوش جنسینگ

جنسینگ آسیایی یکی از گونه های یازده گانه جنسینگه که ریشهای گوشتی داره. گرچه شکلای مختلف مختلفی از این گیاه هست، اما دو نوع آمریکایی و آسیایی اون شناخته شده تر هستن و جوری که از تحقیقات مختلف درباره این گیاه مشخص شده، جنسینگ محرکی قوی واسه افزایش سوخت وساز بدنه. جنسینگ به شما کمک می کنه بر خستگی پیروز شدین و انرژی و توانایی ذهنی رو هم بالاتر می بره. در مطالعه ای که در این مورد در یک کلینیک مراقبت از بیماران سرطانی انجام شد، مشخص شد که این گیاه حتی روی فلج به دلیل داروهای شیمیایی هم اثر مثبتی داره. همونجوریکه میدونید وقتی وزن کم می کنیم اگه انرژی کافی نداشته باشیم، ورزش کردن کار مشکلیه و کاهش وزن نیاز به فعالیت بدنی مناسب داره و جنسینگ می تونه واسه دریافت انرژی به شما کمک کنه. دلایلی احتمالی هست که نشون می ده جنسینگ به متعادل نگه داشتن قندخون هم کمک می کنه که خود این موضوع روی انرژی مورد نیاز بدن و اشتهای فرد اثر داره.

مواد لازم واسه تهیه ی دمنوش لاغری جنسینگ

 • ۱ قاشق چای خوری جنسینگ خردشده (آمریکایی یا آسیایی)،
 • ۱ لیوان آب،
 • و عسل (در صورتی که ترجیح میدید دمنوش تون شیرین باشه)

طرز تهیه

واسه هر یک لیوان آب، تقریبا ۱ قاشق چای خوری ریشه ی خردشده ی جنسینگ در لیوان یا فنجون تون بریزین. آب رو بجوشونین و به اون اضافه کنین. بعد از گذشت ۵ تا ۱۰ دقیقه، می تونین دمنوش تون رو صاف کنین و در صورت تمایل با اضافه کردن با عسل یا لیمو، ۱ یا ۲ بار در روز بخورین.

۵. دمنوش قاصدک و نعنا

دمنوش قاصدک و نعنا یکی از دمنوشای واقعا شگفت انگیزه که به حفظ سلامت کبد کمک می کنه. حتما میدونید که کبد عضو خیلی اعجاب انگیزیه چون مسئول تموم سم زدایی بدنه. پس نقش خیلی کلیدی ای در سوخت وساز بدن داره. کبد پر از سلول هاییه که چربی رو می شکنند، اونو به انرژی قابل استفاده ی بدن تبدیل می کنن و سوخت وساز رو بالا می برن. از طرفی این سلولا مسئولیت جریان یافتن صفرا رو هم به عهده دارن که به خردشدن چربیا و بالارفتن سوخت وساز کمک می کنه. هنگام سوخت وساز کربوهیدرات، این کبده که به ثابت ماندن قندخون کمک می کنه، پس سطح انرژی هم ثابت می مونه و اشتها تنظیم می شه. پس کبد به عنوان یک مبارز با چربیا نقش زیادی در مدیریت چربیا و جذب اونا و پس کاهش وزن اجرا می کنه. قاصدک و نعنا گیاهانی هستن که به پاکسازی کبد کمک می کنن. قاصدک ترکیباتی داره که از آسیب به کبد جلوگیری می کنه. قاصدک و نعنا هردو به طور خودکار تولید صفرا در کبد رو تحریک می کنن و به مراحل هضم و جذب موادمغذی هم کمک می کنن پس مخلوط این دو گیاه از اونا یک دمنوش قوی واسه محافظت از کبد می سازه.

مواد لازم واسه تهیه این دمنوش لاغری جادویی

 • یک قاشق چای خوری برگ نعنای خشک،
 • یک قاشق چای خوری برگ قاصدک خشک،
 • یک لیوان آب،
 • و لیمو (در صور ت تمایل)

طرز تهیه

آب جوش رو به نعنا و قاصدکی که قبلا در لیوان ریخته بودین، اضافه کنین. روی لیوان درپوشی قرار بدین و بذارین واسه ۵ تا ۱۰ دقیقه همون طور بمونه. بعد مخلوط تون رو صاف کنین. اگه از طعم لیمو خوش تون میاد، می تونین دمنوش تون رو با لیموی تازه بخورین. نوشیدن یک فنجون از این دمنوش تا دوبار در روز مشکلی نداره. این دمنوش لاغری رو می تونین با برگای تازه قاصدک یا نعنا هم درست کنین. فقط درباره قاصدک بهتره از برگای تازه تر استفاده کنین. پیشنهاد می کنم تا حد امکان برگای قاصدک در حال رشد و جوون تر رو در شروع فصل بهار انتخاب کنین، چون هرچه بیشتر رشد کنه برگ هاش کلفت تر و تلخ تر می شه.

۶. دمنوش مریم گلی

ما در یک دنیای گیج کننده زندگی می کنیم چون توانایی ما در مقابله با عوامل مختلف متفاوته. بدن ما طوری ساخته نشده که بتونه در مقابل هر فشار بیرونی همیشه به یک صورت بکنه و این فشارها می تونن اثرات مخربی روی طیف زیادی از مسائل مربوط به بدن آدم مثل افزایش یا کاهش وزن داشته باشن. هنگامی که دچار استرس میشیم، بدن هورمونی به نام کورتیزول ترشح می کنه. این ماده هورمونی استروئیدیه که بخش «جواب به جمله بیرونی» یا «خارج شدن از شرایط فشار» رو به عهده داره. کورتیزول روی قندخون اثر می ذاره، پس اشتها رو هم تحریک می کنه و باعث می شه کالریا خیلی آسون به شکل چربی ذخیره شن. نوروپپتید Y هم یک نوروکمیکال (عصب شیمیایی) است که اونم به استرس مربوطه و موجب رشد بافت چربی می شه و از طرفی اشتها رو هم افزایش می ده. مریم گلی گیاهیه که ذهن و بدن رو آروم می کنه، پس می تونه به میزان زیادی با استرس مقابله کنه. واسه همین دمنوش مریم گلی یکی از دمنوش هاییه که اثرات مطلوبی روی کاهش وزن داره.

مواد لازم واسه تهیه ی این دمنوش لاغری معجزه گر

 • یک مشت مریم گلی تازه یا ۲ قاشق چای خوری مریم گلی خشک،
 • ۱ لیوان آب،
 • و لیمو (در صورت تمایل)

طرز تهیه

مریم گلی رو در لیوان بریزین و آب جوش رو به اون اضافه کنین. ۴ تا ۵ دقیقه زمان بدین. دمنوش لاغری خود رو صاف کنین و از نوشیدن اون ۱ تا ۲ بار در روز، لذت ببرین.

اگه به مطالعه بیشتر در این مورد علاقه دارین خوندن مقاله ما درباره خوراکیای چربی سوز شکم هم می تونه براتون جالب باشه.