طرز فکر افراد موفق چه فرقی با افراد معمولی داره؟

علمی

خیلی از آدما، همیشه به دنبال یافتن کلیدی واسه رسیدن به موفقیت هستن. تغییر افکار، زندگی شما رو تغییر می ده. این کار به ظاهر خیلی راحته!. بااین حال بیشتر ما فکر می کنیم که واسه تغییرکردن خیلی دیر شده یا دیگر زمان کافی واسه یادگیری چیزای جدید رو نداریم. زندگی کردن با افکار محدود، باعث می شه که ناخودآگاه اتفاقات ناجوری براتون پیش بیاد. هنگامی که با خودتون فکر می کنین «نمی تونم کاری انجام دهم»، در واقعیت هم نمی تونین کاری انجام بدین. اگه طرز فکر افراد موفق رو داشته باشین و با این دیدگاه که «من میتونم» یا «من این کار رو انجام میدم» زندگی کنین، تقریبا همیشه به دنبال راه حلی واسه رسیدن به اهداف خود هستین.

افکار شما قدرت عالی در زندگی تون دارن و احساس و رفتارتان، بازتابی از نوع تفکرتونه. در این مطلب ۷ دلیل اثر افکار در رسیدن به موفقیت و طرز فکر افراد موفق آورده شده، در تموم این موارد باید به جای توجه به نقاط ضعف روی توانایی هاتون تمرکز کنین. واسه آشنایی بیشتر با راهکارهای موفقیت با ما همراه باشین.

 

۱. افکارتان رو رشد بدین

بعضی وقتا ممکنه احساس کنین که در کارتون پیشرفتی ندارین. تصور ثابت شما می گه که شرایط همینه و هرکاری انجام بدین، تغییری ایجاد نمی شه. اما اگه ذهن تون رشد کرده باشه، باور می کنین که می تونین تغییراتی در کارهای سخت بسازین، بازخورد اونو ببینین و شرایط لازم واسه پیشرفت فردی خود رو در اون کار بسازین. بین باور محدودکننده و باور توانمندکننده فرق زیادی هست. اگه باور دارین که رشد شما فقط به کاری که هم حالا انجام میدید محدود می شه، متأسفانه نمی تونین پیشرفت کنین. اما اگه تواناییای خود رو واسه رسیدن به اتفاقات بزرگ باور کنین، هر چیز با ارزشی که در زندگی به دنبالش هستین، به دست میارید.

۲. داشتن تصور زیادی به جای کمبود منابع

تصور کمبود منابع رو از خود دور کنین. دنیا پر از فراوانیه و هیچکی جای دیگری رو تنگ نمی کنه. تصور کنین یکی از همکاران شما بخواد یک شرکت خصوصی رو بخره و شمام خیلی دوست دارین که این کار رو انجام بدین. درصورتی که تصور کمبود منابع داشته باشین، فکر می کنین فقط همین شرکت هست، فقط با این روش به موفقیت می رسین و سعی می کنین حتما اونو به دست بیارین. تصور کمبود منابع یه جور پارانویا ایجاد می کنه و باعث می شه که با ترس زندگی کنین.

اما اگه تصور زیادی داشته باشین متوجه میشید که کارهای زیادی در دنیا هست و حتی می تونین مثل اون شرکت رو راه اندازی کنین. تصور زیادی به شما اجازه می ده که با وجود رقابت سالم، با همکار خود مشورت کنین و درباره ایده هاتون با هم حرف بزنین و به نتایج بهتری برسین.

۳. از شکست خوردن نترسین و اونو قبول کنین

ترس از شکست خوردن یکی از دلایل مهمیه که باعث می شه کارآفرینا موفق نشن و حتی به دلیل ترس از شکست خوردن کارهای جدید رو شروع نکنن.

تازمانی که اولین قدم رو ورندارید به موفقیت نمی رسید. درواقع رشدکردن نیازمند خطاکردنه. خطرکردن ترسناکه، اما راکدماندن از اونم بدتره. وقتی باور می کنین شکست می خورید، به احتمال زیاد این اتفاق براتون خواهد افتاد. به یاد داشته باشین: اگه پیشرفتی نداشته باشین، به هرحال شکست خوردین؛ پس بهتره از فرصتای خود استفاده کنین.

۴. به جای هدفای کوتاه مدت، چشم انداز بلندمدت داشته باشین

اگه ندانید به کجا می روید، به نتیجه نمی رسید. این موارد می تونه شامل گرفتن افزایش رتبه کاری، تغییر شغل یا شروع کار و کاسبی جدید باشه. قبل اینکه به تعیین اهداف کوتاه مدت خود بدین، اول از همه چشم انداز بلندمدتی که از اون موفقیت دارین یادداشت کنین.

سعی کنین که همیشه تصویر واضحی از چیزایی که می خواید، داشته باشین. این کار باعث می شه یه قدم از بقیه جلوتر باشین. مثلا اگه می خواید اهداف شرکت تون رو مشخص کنین، حتما مشخص کنین که می خواید شرکت تون در پنج سال آینده از نظر کاری، کارکرد و موقعیت در چه شرایطی باشه. این کار به حفظ انگیزه و هماهنگی در تیم کاری شما کمک می کنه.

۵. از تغییر قوانین نترسین

از ویژگیای شخصی خودتون واسه ایجاد موقعیتای بهتر استفاده کنین و اجازه ندین بقیه تواناییاتون رو سرکوب کنن.

معمولا افرادی که با خطرکردن مخالف هستن، به کم به موفقیت می رسن. اما درمقابل افرادی که روحیه خطر پذیری دارن و اشخاصی که پرتحرک، مبتکر و جنگ طلب هستن، همون افرادی هستن که دنیا رو تغییر میدن. موفقیت از مقاومت، توانمندی و ابتکار ایجاد می شه. پس اگه می خواید در شغل تون پیشرفت کنین بهتره کمی از چارچوبا خارج شید.

۶. به حرف دل تون گوش کنین

تقریبا همه ما زمانی که می خواهیم کاری انجام بدیم، همه جنبه های اونو درنظر می گیریم و خوب درباره اون کار فکر می کنیم. این کار درسته، اما بعضی وقتا فکرکردن زیاد باعث می شه دچار دودلی در تصمیم گیری شیم؛ پس کاری از پیش نخواهیم برد. در خیلی از مواقع احساس مون می تونه در تصمیم گیری درست به ما کمک کنه. اگه دچار دودلی شدید، شهودتان می تونه شما رو در راه درست هدایت کنه؛ پس به حرف دل تون گوش کنین و احساس خود رو بشناسید.

۷. اجازه بدین که انرژی مثبت در همه کاراتون جاری باشه

حتی اگه قراره فقط یکی از کارایی رو که به اون فکر کردین، عملی کنین، باید با حس مثبت اونو انجام بدین. طبق تحقیقات رابطه مستقیمی بین احساس شادی و رسیدن به موفقیت هست. سعی کنین که همیشه بخش خوب هر چیزی رو ببینین. اگه در بخشی از کسب و کارتون شکست خوردید، ناامید نشید و اون موضوع رو واسه خودتون بزرگ نکنین. به خودتون بگید که این یک مشکل کوچکه که می تونین خیلی آسون بر اون پیروز شدین.

داشتن دید مثبت به زندگی، اتفاقات مثبت بیشتری رو براتون ایجاد می کنه. وقتی که نیمه ی پر لیوان رو می ببینن، به طرف راه های درست هدایت میشید. درواقع ممکنه که موفقیت به طور خودکار باعث خوشبختی شما نشه؛ اما داشتن یک ذهن مثبت، موفقیت بیشتری رو در زندگی شما ایجاد می کنه. ایجاد حس خوشحالی از همه مطالبی که تا اینجا گفته شد مهم تره. خودتون خیلی آسون می تونین این حس رو در خود پرورش بدین.