دلیل در گوشت فرو رفتن ناخن و درمان اون 

علمی

 

رورفتگی ناخن در گوشت فقط واسه انگشتان پا اتفاق نمی افته. انگشتان دست هم ممکنه دچار این مشکل بشن. دلیل عادی تر بودن فرورفتگی ناخن در گوشت پا تنگی کفش و جورابه که این ناحیه رو معمولا تحت اثر قرار می ده. شکل ناخنای دست هم به گونه ایه که کمتر در خطر این مشکل قرار می گیرن. در هر حال در گوشت فرو رفتن ناخن در انگشتان دست و پا احتمال اتفاق داره و ممکنه عفونت ناخن هم اتفاق بیفته. اگه این مسئله واسه انگشتان پیش آید، انجام کارهای آسون و روزانه مثل: نوشتن، ظرف شستن و … سخت می شه. همراه ما باشین، در این مقاله درباره درمان فرورفتگی ناخن در گوشت اطلاعات مفیدی واسه تون آماده کردیم.

 

دلیل فرورفتگی ناخن در گوشت چیه؟

ناخنا و پوست از پروتئینی به نام کراتین ساخته شدن. ناخن زمانی شکل میگیره که لایه های فشرده از سلولای کراتینه شده به سطح انگشت برن. خطوط روی ناخن، با خطوط زیر اون متناسب هستن. این یکی بودن باعث حفظ ناخن روی بستر انگشت می شه.

وقتی شکل ناخنا تغییر می کنه، رابطه بین خطوط ناخن با بستر خود از دست میره و همین باعث فرورفتگی ناخن در گوشت کنارها و دور ناخن می شه. به این مشکل «در گوشت فرو رفتن ناخن» یا «فرورفتگی ناخن در گوشت» می گیم. دلایل ایجاد این مشکل از این قراره:

 • جراحت؛
 • عفونت قارچی؛
 • رشد خیلی سریع یا خیلی آروم ناخن؛
 • کوتاه کردن بی نظم ناخن، مثلا وقتی یک گوشه اون تیز می مونه؛
 • جویدن ناخنا.

پارونشیا یا عقربک چیه؟

پارونشیا یه جور عفونت در دور بافت ناخن انگشتان دست و پاست. در بیشتر موارد، عفونت به خاطر استافیلوکوک اورئوسه. یه جور باکتری استافیلوکوک یا دلیل می تونه قارچ کاندیدا هم باشه. عفونتا می تونن آبسه دردناک و نا آرومی بسازن. اگه عفونت به طور جدی پیگیری نشه احتمال زیاد اون و خراب کردن ناخن هست.

درمان خونگی فرورفتگی ناخن در گوشت

اگه دچار مشکلات دیابتی یا بقیه وضعیتای ویژه ی درمانی نباشید، امکان درمان عفونت در خونه هست. قدمای درمان آسون هستن:

 • استفاده از کمپرس آب گرم یا قرار دادن ناخن در آب گرم توأم با صابون به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه. کمه کم دو مرتبه در طول روز.
 • استفاده از پماد ضدقارچ یا آنتی بیوتیک؛
 • پوشاندن ناحیه عفونی با باند استریل؛

دیگر روشای درمان فرورفتگی ناخن در گوشت

وقتی فرورفتگی ناخن در گوشت باعث ایجاد عفونت شدید می شه، به ویژه به شکل تورم و آبسه، دکتر یکی از درمانای زیر رو پیشنهاد می کنه:

۱. گوه نخی

خود فرد یا دکتر معالج می تونه به آرامی ناخن رو بلند کنه و یک گُوه نخی پزشکی بهداشتی رو بین ناخن و پوست متورم بذاره این کار درد رو کم می کنه و امکان رشد درست رو در اختیار ناخن می ذاره.

۲. از بین بردن تورم

اگه ناخن فرو رفته در گوشت باعث ایجاد تورم و آبسه شده باشه، دکتر باید این تورم رو از بین ببره. واسه کشیدن چرک و آب ایجادشده باید قبل از ایجاد شکاف و برش واسه کشیدن چرک و آب، بیهوشی موضعی و بی حسی در ناحیه انگشت صورت بگیره. اگه نیاز به کشیدن مقدار زیادی چرک وجود داشته باشه، شاید دکتر از گاز پانسمان واسه جذب چرک و آب واسه ۱ تا ۲ روز استفاده می کنن.

۳. جراحی

فرورفتگی ناخن در گوشت به کم به جراحی نیاز پیدا می کنه. این مورد بیشتر واسه ناخنای پا صورت میگیره. اما اگه این مشکل به خودی خود حل نشد، لازمه به دکتر عمومی یا متخصص پوست مراجعه کنین. روش متداولی هم هست که طی اون، دکتر بخشی از ناخن رو برمی داره تا ناحیه عفونی خشک و درمان بشه. واسه این عمل میشه به مطب دکتر رفت و با بی حسی موضعی ناخن، کار رو تموم کرد.

پارونشیا و بقیه خطرات

معمولا لازم نیس واسه درمان فرورفتگی ناخن در گوشت به دکتر مراجعه بشه اما در مراقبت از این مشکل باید دقت زیادی به خرج بدین. اگه مراقبت جدی صورت نگیرد، مشکلی آسون باعث مسئله ای زیاد می شه. پارونشیا یا عقربک یه جور عفونته که به عمق نوک ناخن راه پیدا می کنه. در بعضی موارد نادر هم بی توجهی به این مشکل می تونه باعث تورم اساسی استخوانا بشه. به این حالت، عفونت استخوان گفته می شه. اینجور عفونتی نیازمند توجه پزشکی شدیده.

اگه دچار علائم زیر هستین، حتما باید به دکتر مراجعه کنین:

 • شدید و خیلی بد تر شدن درد؛
 • قرمزی تموم نوک ناخن؛
 • گسترش نا آرومی از محل اصلی عفونت به بقیه بخشا؛
 • وجود مشکل در خم کردن مفصل انگشتان؛
 • تب.